Jeśli montujemy nowe urządzenie, zadbajmy o to, aby jego podłączenie do instalacji odbyło się zgodnie z instrukcją producenta, a podczas eksploatacji pamiętajmy o okresowych przeglądach i konserwacji.


Dłuższa żywotność

Systematycznie wykonywane przeglądy połączone z wymianą zużytych elementów urządzenia są gwarancją jego długiej pracy. Jeśli urządzenie jest regularnie konserwowane, mamy większą szansę na to, że w środku zimy podczas silnych mrozów nie przestanie grzać.

Korzyści ekonomiczne

Wyczyszczone, a następnie wyregulowane urządzenie ma większą sprawność, więc zużywa mniej paliwa. Dzięki temu płacimy mniejsze rachunki za gaz.

Ochrona środowiska

Choć w Polsce nie istnieją jeszcze tak ostre przepisy jak w Skandynawii czy w Niemczech, to zwiększa się już świadomość, że należy dbać o środowisko naturalne. Odpowiednio wyregulowane urządzenie wytwarza podczas spalania paliwa mniej szkodliwych substancji i tym samym mniej zanieczyszcza otoczenie.

Celem corocznej kontroli kotłów i podgrzewaczy gazowych jest ocena, czy dane urządzenie nadaje się do dalszej eksploatacji bez powodowania zagrożenia dla zdrowia i życia użytkowników. Praca serwisanta podczas przeglądu technicznego polega więc na oględzinach urządzenia i kontroli jego stanu. Sprawdza on przede wszystkim: sprawność funkcjonowania zamontowanych zabezpieczeń oraz działanie wszystkich podzespołów i czujników, szczelność układu gazowego i wodnego, a także czystość palnika i wymiennika ciepła (nagrzewnicy), który odbiera ciepło od spalin i przekazuje do wody grzewczej.

Większość producentów uważa jednak, że po roku ciągłej pracy urządzenia sam przegląd polegający na kontroli to za mało i konieczna jest jego kompleksowa konserwacja, czyli czyszczenie (wymiennika ciepła, palnika) oraz wymiana zużytych elementów (filtrów, elektrody zapłonowej).