HYBRYDOWE POMPY CIEPŁA – ZMIANA I SZANSA DLA POLSKI

Udostępnij:

HYBRYDOWE POMPY CIEPŁA – ZMIANA I SZANSA DLA POLSKI

Coraz więcej rodaków skłania się ku nowoczesnym rozwiązaniom grzewczym przy budowie domu, a pompy ciepła cieszą się rosnącą popularnością. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) opracowała dwa scenariusze przyszłości dotyczące sprzedaży pomp ciepła typu woda-powietrze w Polsce – bazowy i optymistyczny. Według pierwszego z nich do 2030 roku sprzedaż takich pomp ciepła dla domów jednorodzinnych będzie wynosić 71 800 sztuk, z kolei według wariantu optymistycznego – 224 700 sztuk. Zakładając, że faktycznie dojdą do skutku, w 9 lat przynajmniej co dziesiąty dom będzie wyposażony w pompę ciepła. Rosnąca popularność pomp ciepła wynika przede wszystkim z faktu, że są one ekologicznym i bezobsługowym źródłem ciepła do ogrzewania budynków i przygotowania c.w.u.. Powoli rośnie również świadomość dotycząca ekologii, smogu i tego jak negatywnie wpływa on na nasze życie i zdrowie, a co za tym idzie rośnie świadomość negatywnych konsekwencji stosowania ogrzewania, korzystającego z kopalnianych źródeł energii.  

O ile zastosowanie rozwiązania typu pompa ciepła w nowym budownictwie jest relatywnie proste, o tyle budynki podlegające termomodernizacji, czy inwestorzy stojący przed wyborem wymiany źródła ciepła na nowe, mają nieco więcej dylematów. Konieczność modernizacji instalacji i koszty z tym związane bywają często barierą przed podjęciem decyzji i wyborze pompy ciepła. Na rynku pojawiło się rozwiązanie, które jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby rynku wymian, bez konieczności rezygnowania z zalet, jakie daje pompa ciepła.

PIONIERSKA TECHNOLOGIA HYBRYDOWA

Immergas jako jedna z pierwszych firm na świecie postawiła na rozwój nowej technologii hybrydowej, która jest połączeniem przynajmniej dwóch urządzeń - kotła gazowego i pompy ciepła, korzystających z różnych źródeł ciepła. Wybór urządzenia korzystającego z odnawialnych źródeł energii, jakim jest np. pompa ciepła Immergas Magis Combo V2, to obecnie najbardziej ekologiczny sposób na ogrzanie budynku i produkcję ciepłej wody użytkowej, przy jednocześnie najniższych kosztach eksploatacji. W dobie rosnących rachunków za prąd i podwyżek cen żywności poszukujemy różnorodnych sposobów na optymalizowanie domowego budżetu. Coraz więcej osób rozumie długofalową perspektywę i jest w stanie zainwestować w rozwiązanie, które w przyszłości przyniesie wymierne oszczędności. Zmiana tradycyjnego ogrzewania na hybrydowe pozwala użytkownikowi na uniezależnienie się od cen i dostępności paliw tradycyjnych, a także umożliwia swobodne korzystanie ze źródła ciepła, które w danym momencie bardziej się opłaca. Niezależność i ekonomia to nie jedyne zalety takiego rozwiązania. Hybrydowe pompy ciepła pozwalają także na rozbudowę systemu grzewczego w przyszłości o dodatkowe rozwiązania, jak fotowoltaika, czy klimakonwektory, dzięki którym mamy możliwość nie tylko ogrzania domu, ale również w upalne dni schłodzenia go.

Immergas jako jedna z pierwszych firm z branży wprowadziła na rynek ekologiczną technologię kondensacyjną, która skutecznie wyparła tradycyjne kotły gazowe. Obecnie, dzięki hybrydowym pompom ciepła, jesteśmy gotowi na kolejną zmianę i upatrujemy w tej technologii ogromną szansę na rewolucję w zakresie ekonomicznej i ekologicznej produkcji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej – mówi Magdalena Oskiera, Dyrektor Marketingu Immergas Polska. 

Nie bez znaczenia pozostaje ekologiczny wymiar rozwiązań hybrydowych dla środowiska i redukcja emisji szkodliwych substancji (CO2 o 42%, NOx o 82%)*. Urządzenia hybrydowe są najlepszym rozwiązaniem w drodze do dekarbonizacji budownictwa mieszkalnego.

 

 

INNOWACYJNY SYSTEM MAGIS COMBO V2 – HYBRYDOWA POMPA CIEPŁA idealna do budynków modernizowanych 

System Magis COMBO V2 to hybryda: pompa ciepła powietrze - woda typu split zintegrowana z  dwufunkcyjnym gazowym kotłem kondensacyjnym. Urządzenie posiada możliwości ogrzewania, chłodzenia oraz produkcji ciepłej wody użytkowej. System ten został zaprojektowany tak, aby sprostać najwyższym wymaganiom użytkowników. Jednostka wewnętrzna zawiera kotła dwufunkcyjnego o mocy 27 kW na potrzeby podgrzewu ciepłej wody użytkowej i 24 kW na potrzeby centralnego ogrzewania. Elementy kotła gazowego są zintegrowane z modułem hydraulicznym pompy ciepła w jednej obudowie. Takie połączenie to idealne rozwiązanie do modernizowanych budynków z przyłączem gazowym ogrzewanych przy pomocy tradycyjnych grzejników. W tego typu budynkach często zamiana grzejników na niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe wiązałaby się z kosztowną inwestycją. Gdy temperatura na zewnątrz spada mocno poniżej 0°C, instalacja grzejnikowa wymaga wyższych temperatur zasilania. W takich warunkach praca kotła gazowego generuje niższe koszty niż praca pompy ciepła wspomaganej grzałką elektryczną. Co więcej moc grzewcza oraz temperatury zasilania generowane przez kondensacyjny kocioł gazowy są wyższe od tych w pompach ciepła. Oznacza to efektywniejsze osiąganie wymaganych temperatur w pomieszczeniach ogrzewanych. Z kolei, gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest wyższa od 0°C, współczynniki COP pompy ciepła osiągają wysokie wartości i jej praca generuje niższe koszty od pracy kotła gazowego. Zastosowanie hybrydowej pompy ciepła  to gwarancja wysokich  oszczędności przy ogrzewaniu budynków oraz produkcji ciepłej wody użytkowej.

Nowa generacja hybrydowych pomp ciepła Magis COMBO V2 to jeszcze lepsze parametry pracy, a dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego R32 urządzenia są bardziej przyjazne dla środowiska. Ich efektywność energetyczna dla temperatury 35°C wynosi aż A+++. 

EDUKACJA EKOLOGICZNA W WALCE Z BARIERAMI ROZWOJU POMP CIEPŁA

Aż 75% miast w Polsce ma przekroczone dopuszczalne stężenia szkodliwych gazów i pyłów w powietrzu. Choć mogłoby się wydawać, że to przemysł dokłada największą „cegiełkę” do aktualnego stanu rzeczy, to aż połowa zanieczyszczeń powietrza pochodzi z pieców potocznie zwanych “kopciuchami”, które wciąż działają w budynkach mieszkalnych. Dlatego to m.in na sektorze HVAC spoczywa wielka odpowiedzialność, a także obowiązek wspierania akcji i kampanii edukacyjnych, których zadaniem jest edukacja społeczeństwa w zakresie możliwości działań, jakie może podjąć każdy z nas.

Taka idea przyświeca Immergas Polska, która od kilku lat działa na rzecz czystego powietrza. Nowa odsłona uruchomionej przez firmę kampanii #razemdlaczystegopowietrza ma na celu zwrócenie uwagi na problem smogu i zanieczyszczonego powietrza w Polsce oraz generuje rozwiązania, jak można temu przeciwdziałać. Do promowania idei wspólnych działań Immergas zaprosił Adama Bieleckiego – himalaistę oraz Macieja Janowskiego – kapitana ekstraligowej drużyny żużlowej, którzy jednym głosem promują wspólne działania na rzecz czystego powietrza.

Poprzez naszą kampanię pragniemy zachęcać do pozytywnych zmian, aby wspólnie jako społeczeństwo walczyć o lepsze powietrze.  To skala podejmowanych działań jest w stanie uczynić faktyczną różnicę. W ramach kampanii utworzyliśmy stronę, na której znane osoby opowiadają o problemie smogu. Pokazujemy skalę problemu, ale proponujemy również rozwiązania – mówi Magdalena Oskiera, odpowiedzialna za wdrożenie kampanii na polskim rynku. Kampania wpisuje się w strategię odpowiedzialnego biznesu Immergas, mającej na celu upowszechnianie proekologicznych postaw i zachowań.

*dane na podstawie badań przeprowadzonych w laboratorium Domus Technica Immergas