Fotowoltaika od Immergas w Domu Optymalnym

Udostępnij:

Coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną i jednocześnie kończące się zasoby nieodnawialnych źródeł spowodowały, że zaczęliśmy szukać nowych rozwiązań, zwracając się przede wszystkim ku odnawialnym i niewyczerpanym źródłom, tj.: słońce czy wiatr.

Technologia fotowoltaiczna umożliwiła przekształcanie energii słonecznej w elektryczną i stała się doskonałym sposobem na uniezależnienie się od rosnących cen energii elektrycznej. Dzięki instalacjom OZE możemy nie tylko konsumować, ale i produkować energie elektryczną, w znaczący sposób obniżając nasz rachunek za energię.

Na początek kilka słów wyjaśniania. Fotowoltaika oznacza technologię, polegającą na przemianie światła słonecznego w energię elektryczną, dzięki efektowi fotowoltaicznemu. Instalacja fotowoltaiczna to system złożony z modułów (paneli fotowoltaicznych) połączonych z sobą, inwertera i połączenia z siecią energetyczną. Podstawą instalacji są panele fotowoltaiczne pokryte warstwą krzemu, który absorbuje promienie słoneczne i za pomocą efektu fotowoltaicznego przekształca w energię prądu stałego. Dzięki inwerterowi, energia prądu stałego zostaje przekształcony na energie prądu przemiennego (czyli taki, jaki płynie w gniazdku). Inwerter jest również połączony z siecią energetyczną przed licznikiem dwukierunkowym energii elektrycznej. Jeśli wyprodukowana przez nas energię zużywamy, nie pobieramy energii z sieci – licznik nie pracuje, jeśli nasze zużycie jest mniejsze lub go nie ma a nasza instalacja pracuje licznik zlicza, ile KWh energii oddaliśmy do sieci, w celu późniejszego rozliczenia z dostawcą energii.          

Szybki rozwój technologii fotowoltaicznej spowodował, że nasze domy mogą się stać małymi elektrowniami, pozwalając na wyprodukowanie własnej energii elektrycznej i jej konsumpcję. Prosument – bo tak nazywamy właściciela mikro-instalacji fotowoltaicznej, który w okresie sprzyjającym produkuje energię elektryczną (wiosna, lato), nadwyżki tej energii oddając do sieci energetycznej, a w okresie mu niesprzyjającym, kiedy produkcja z własnej instalacji fotowoltaicznej jest mała lub jej nie ma (jesień zima), pobiera energię z sieci, np. do zasilania pompy ciepła ogrzewającej dom.

 

Immergas dostarczył do Domu Optymalnego projektu Roberta Koniecznego, znajdującego się w miejscowości Radostowice, instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy elektrycznej 3600 Wp oraz pompę ciepła MAGIS PRO 10 typu Split.

W skali roku instalacja o mocy 3,6 kWp jest nam wstanie dostarczyć prawie 4000 kWh energii elektrycznej, którą możemy przeznaczyć na pokrycie energii potrzebnej do zasilania pompy ciepła Magis PRO. Pozwala to w dużym stopniu ograniczyć wydatki na energię elektryczną potrzebną do ogrzania budynku.

 

Instalacja fotowoltaiczna w Domu Optymalnym składa się z 13 wysokiej jakości paneli polikrystalicznych o mocy jednostkowej 300 W, co łącznie daje 3600 Wp. Panele fotowoltaiczne muszą zostać ukierunkowane na południe, a miejsce instalacji nie może być zacienione. Dodatkowo musimy posiadać odpowiednią ilość miejsca na umieszczenie paneli. 140 metrów kwadratowych dachu Domu Optymalnego pozwala na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej o kolejne panele.

 

Zobaczcie, jak przebiegał montaż instalacji.