Powietrzna pompa ciepła – co trzeba wiedzieć, aby dobrze wybrać?

Udostępnij:

Powietrzne pompy ciepła stają się jednymi z najchętniej wybieranych systemów grzewczych w Polsce. W samym roku 2021 odnotowano wzrost ich sprzedaży w stosunku do roku 2020 aż o 88%, jak wynika z danych dostarczonych przez PORT PC. Nic dziwnego, to bowiem rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne oraz praktycznie bezobsługowe. Dodatkowym atutem jest fakt, że obejmuje je ulga termomodernizacyjna. Warto jednak pamiętać, że na komfort użytkowania czy efektywność systemu grzewczego wpływa nie tylko sam fakt wyboru pompy ciepła powietrznej, ale też właściwego modelu. Na co zwracać uwagę przy jej zakupie? Lepsza będzie pompa ciepła powietrzna typu split czy monoblok? Wyjaśniamy!


Jak działa powietrzna pompa ciepła?


Powietrzna pompa ciepła służy do ogrzewania domów oraz wody użytkowej. W tym celu wykorzystuje przede wszystkim energię cieplną z powietrza pobieranego z zewnątrz budynków (tzw. energię aerotermalną), którą generuje promieniowanie słoneczne. Ujmując najprościej, Słońce ogrzewa powietrze, a pompa powietrzna je zasysa do parownika. Cały układ nie wymaga zatem budowania skomplikowanej instalacji ani rozkopywania gruntów. Systemy takie jak powietrzna pompa Immergas są zatem bardzo proste w montażu.  
Powietrze przepływa przez parownik, następuje oddanie energii cieplnej do czynnika roboczego,  który zostaje w ten sposób podgrzany i paruje. Trafia do sprężarki, gdzie rośnie jego ciśnienie oraz temperatura, a następnie do wymiennika ciepła zwanego skraplaczem. Tam para zostaje skroplona, oddając swoją energię cieplną wodzie grzewczej w instalacji. Czynnik w fazie ciekłej trafia na zawór rozprężny, który obniża jego ciśnienie oraz temperaturę i przekazuje go ponownie do wymiennika ciepła – parownika. Wówczas układ pracy pompy ciepła się zamyka i tak działa w kółko.

 

Powietrzna pompa ciepła – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Podstawową kwestią podpowiadającą czy pompa powietrzna ogrzeje dom, jest stosunek jej mocy do powierzchni budynku. Należy mieć przy tym na uwadze takie czynniki dodatkowe, jak poziom strat energii cieplnej czy lokalizacja budynku. Ich samodzielne określenie bez posiadania specjalistycznej wiedzy byłoby bardzo trudne. Przy wyborze powietrznej pompy ciepła, warto zatem korzystać z oceny fachowca. Nie sposób bowiem wskazać widełek optymalnej mocy systemu grzewczego na daną powierzchnię budynku, właśnie ze względu na te czynniki dodatkowe.

Godny uwagi jest także współczynnik COP pompy ciepła. Określa on stosunek energii pobranej z prądu do energii pobranej z powietrza – im wyższa wartość COP, tym mniej prądu pompa zużyje do uzyskania ciepła.

Pompa ciepła powietrzna SPLIT czy MONOBLOK?

Kolejną kwestią będzie zdecydowanie, czy lepiej sprawdzi się pompa ciepła powietrzna split, czy monoblok. W przypadku pompy typu monoblok, wszystkie jej elementy znajdują się w jednej obudowie montowanej na zewnątrz budynku. Z kolei pompy typu split składają się z dwóch jednostek: zewnętrznej oraz wewnętrznej. W tym przypadku na zewnątrz budynku znajduje się obudowa zawierająca elementy układu chłodniczego – parownik, elektroniczny zawór rozprężny oraz sprężarka. Natomiast wewnątrz budynku montowana jest jednostka zawierająca części układu hydraulicznego: naczynie przeponowe, wymiennik płytowy oraz pompa cyrkulacyjna.

Instalacje typu monoblok wiążą się z prostym montażem. Co więcej, zgodnie z przepisami ustawy F-Gazowej, takich powietrznych pomp ciepła nie trzeba rejestrować w Centralnym Rejestrze Operatorów oraz przechodzić corocznych kontroli szczelności.Z kolei modele typu split oznaczają mniejszą inwestycję na start – są tańsze od swoich konkurentek. Podczas eksploatacji bardziej ekonomiczne okazują się jednak monobloki, splity wymagają bowiem wspomnianej kontroli szczelności. Pompy split wykazują też niższe straty ciepła, choć te ogólnie nie są wysokie.