W dziedzinie ogrzewania na co dzień najczęściej korzystamy z rozwiązań opartych na paliwach kopalnych np. ogrzewanie gazowe. Tutaj także można spotkać urządzenia „z ekologicznym zacięciem” - o wysokiej wydajności i oszczędnym zużyciu paliwa. Kotły kondensacyjne – bo o nich mowa – są tego dobrym przykładem.

Prawdopodobnie zapytani o ekologiczne rozwiązania w zakresie instalacji grzewczych bez trudu wymienimy kilka z nich. O pompach ciepła, instalacjach solarnych słyszeli już chyba wszyscy. Wiadomo też, że nie każdego stać na tak poważne inwestycje. Poza tym, wymienionych urządzeń nie stosuje się, jeśli żyjemy w mieszkaniu, a nie w domu jednorodzinnym. Czy kocioł gazowy zatem może być ekologiczny?


Zwiększyć wydajność

W typowym kotle woda jest podgrzewana przez palnik w tzw. wymienniku. Następnie wędruje do instalacji centralnego ogrzewania, zapewnia ciepło dla domu i wraca do kotła, który ponownie je ogrzewa. Spaliny, o temperaturze do 120oC trafiają do atmosfery. Kotły kondensacyjne podgrzewają wodę dwuetapowo. Najpierw tak, jak każdy kocioł gazowy, ale w drugim etapie wykorzystując ciepło zawarte w spalinach. Przez to maksymalnie wykorzystują wartość energetyczną dostarczanego paliwa. A nawet ją… przewyższają. Stąd ich uzyskiwana sprawność sięgająca nawet 109%.

Kondensacja - o co chodzi?

W naturze kondensacja jest przyczyną powstawania chmur. Para wodna zawarta w powietrzu oddaje ciepło i zmienia stan skupienia z gazowego na ciekły (skrapla się). Ten sam proces wykorzystano w pracy kotła. Mówiąc obrazowo, kondensacja polega na wykorzystywaniu ciepła pary wodnej zawartej w spalinach. Woda z obiegu centralnego ogrzewania wracająca do kotła trafia najpierw do drugiej części wymiennika. W nim schłodzona poniżej punktu rosy para wodna oddaje ciepło, a sama zmienia stan skupienia - z gazu na ciecz. Efektem ubocznym procesu jest skroplona para wodna (woda o kwaśnym odczynie) - kondensat, który odprowadza się do kanalizacji. Warto pamiętać i ilości kondensatu. Na każdy metr sześcienny spalonego gazu ziemnego w warunkach domowych wykrapla się ok. 1 litra kondensatu, co na przestrzeni całego roku może dać nawet kilka tysięcy litrów.

Szczegóły techniczne

Pełnię swoich możliwości kotły kondensacyjne rozwijają w określonych warunkach pracy. Najwyższą sprawność osiągają, gdy temperatura wody po grzaniu ma około 40 – 50oC, a powracająca z obiegu centralnego ogrzewania jest jak najchłodniejsza. Dlatego ten typ kotłów najlepiej sprawdza się w instalacjach, gdzie wykorzystywana jest stosunkowo niska temperatura czynnika grzewczego, np. w ogrzewaniu podłogowym.
Oprócz oszczędnej i wydajnej technologii warto rozważyć wyposażenie kotła w tzw. automatykę – czyli urządzenia, które zoptymalizują pracę kotła i będą "pamiętać" o komforcie domowników. Na przykład regulator pokojowy odpowiednio włączy lub wyłączy kocioł, aby utrzymać temperaturę pomieszczeń w określonych wartościach. Z kolei regulator pogodowy, dzięki czujnikowi zewnętrznemu, szybciej zareaguje na zmieniającą się aurę i dostosuje pracę kotła do temperatury na zewnątrz. Programatory dobowe i tygodniowe zapamiętają godziny obecności i aktywności domowników.

Ekologia jest dla ludzi

Można założyć, że postępowanie proekologiczne to wszechstronne poszanowanie dla dostępnych człowiekowi zasobów energii. Świadomość ekologiczna nie musi ograniczać komfortu użytkowników: do wielkości mieszkania, domu, liczby domowników, ich upodobań, liczby łazienek, punktów poboru wody – dopasowuje się model kotła. Czy będzie to kocioł dwufunkcyjny, jednofunkcyjny, z zasobnikiem, czy bez – najważniejsze, że wykorzystując technologię odzyskiwania „ciepła utajonego” zawsze zagwarantuje wygodę przy tańszej eksploatacji.
Ze względu na powstający kondensat kotły tego typu wykonane są z materiałów odpornych na korozję. Jeszcze niedawno produkcja urządzeń z takich materiałów była po prostu droga. Dzisiaj różnica w cenie między kotłami kondensacyjnymi a tradycyjnymi nie jest już tak wysoka. Ponadto uzyskane oszczędności (ceny paliw kopalnych wiąż rosną) szybko zwrócą poniesioną inwestycję. Poza tym w ekologiczną technologię, która szanuje energię, zawsze warto inwestować.

Powrót