Ilości wody użytkowej i brak możliwości zastosowania cyrkulacji powoduje, że ciepła woda pojawia się w kranie po pewnym czasie, od jego otwarcia, tym dłuższym im bardziej rozległa jest instalacja c.w.u. Dlatego kotły dwufunkcyjne przepływie sprawdzą się w niedużych i prostych instalacjach.

Ograniczenia w komforcie korzystania z ciepłej wody, związane są również z zakresem mocy kotła. I tak: maksymalna moc kotła ogranicza jego możliwości w zapewnieniu utrzymania temperatury wody na zadowalającym poziomie w przypadku dużych poborów wody, a minimalna moc ogranicza możliwość utrzymania niskich temperatur wody przy niewielkich poborach.


Ponieważ kotły dwufunkcyjne podgrzewają wodę tylko wtedy, gdy jest ona pobierana, ich praca związana z przygotowaniem c.w.u. jest bardziej ekonomiczna od kotłów z zasobnikami, przykładem jest tu seria Victrix 2.Minusem jest mniejszy komfort cieplej wody w szczególności, długi czas oczekiwania, niż w przypadku kotłów z zasobnikiem. Jeżeli mamy mało miejsca na instalacje kotła to kocioł dwufunkcyjny przepływowy będzie dla nas lepszym rozwiązaniem, jeśli jednak nie chcemy zrezygnować z komfortu posiadania cieplej wody na zawołanie, rozwiązaniem będzie kocioł z wbudowanym zasobnikiem np. Victrix Zeus Superior.

Powrót