Kotły jednofunkcyjne, współpracujące z zewnętrznym zasobnikiem zapewniają pełny komfort korzystania z ciepłej wody. Tego typu rozwiązania pozwalają na zgromadzenie w zasobniku ciepłej wody w ilości pozwalającej na zaspokojenie chwilowego zapotrzebowania, przekraczającego możliwości podgrzewu wody w sposób przepływowy, – czyli przez kocioł dwufunkcyjny przepływowy. Co to oznacza?

W zależności od tego, jakiej wielkości mamy zasobnik np. 80, 100 czy 200 l, możemy w nim zgromadzić taką ilość cieplej wody, który zapewni nam, na co dzień komfort i nie spowoduje sytuacji, w której np. biorąc prysznic, doznamy niemiłego rozczarowania w postaci zimnego strumienia. Dlatego objętość zasobnika powinna być odpowiednio dobrana i zaplanowana, uwzględniając: jednoczesne korzystanie z wody w wielu punktach w domu (np. wanna prysznic, kuchnia), czasu trwania poborów i czasu przerwy między poborami, niezbędny do uzupełnienia ciepła w zasobniku.


Do zasobnika można podłączyć instalację cyrkulacji c.w.u., która sprawia, że z w punktach poboru mamy ciepłą wodę od razu po odkręceniu kranu. Przy takim rozwiązaniu, jak w każdym przypadku komfort jest kosztowny. Utrzymywanie ciepłej wody w zasobniku i w instalacji związane jest ze stratami ciepła, które muszą być pokrywane przez pracę kotła, co związane jest z dodatkowym zużyciem gazu. Kotły współpracujące z zasobnikami mogą mieć stosunkowo małą moc maksymalną, gdyż ciepło magazynowane jest w objętości zasobnika, a co z tym idzie proporcjonalnie niską moc minimalną i bardziej elastycznie dopasowywać się do zapotrzebowania na moc dla potrzeb c.o., a to w znacznym stopniu podnosi sprawność działania całego systemu grzewczego.

Powrót