Podejmując decyzję związaną z wyborem sposobu produkcji ciepłej wody użytkowej musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Ilość łazienek, rodzaj odbiorników c.w.u. (wanna, prysznic) oraz liczbę domowników. W przypadku kotła przepływowego, jak sama nazwa wskazuje, ciepła woda podgrzewana jest przepływowo, w zależności od jej ilości przepływającej przez kocioł. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę, że ilość wody podgrzanej do zadanej temperatury, w określonym czasie, ma swoje granice, które wyznacza przede wszystkim moc urządzenia.

Najczęściej spotykanym kotłem przepływowym dwufunkcyjnym jest urządzenie o mocy ok. 24 kW, z którego maksymalnie możemy otrzymać ok. 11,5 l/min podgrzanej o 30°C, co umożliwia komfortowe korzystanie z łazienki i kuchni jednocześnie. Warto pamiętać o możliwości podgrzania wody o 30°C co oznacza, że inną temperaturę w punkcie poboru uzyskamy kiedy temperatura wody wodociągowej będzie wynosić +5°C i będzie to 35°C a inną kiedy woda wodociągowa będzie miała temperaturę +10°C, wtedy uzyskamy 11,5 l/min wody o temperaturze 40°C. Takie urządzenie, najczęściej małe, kompaktowe idealnie nadaje się do mieszkań oraz małych domów jednorodzinnych, które są wyposażone tylko w jedną łazienkę, a kocioł zamontowany jest w jej wewnętrzu lub w pomieszczeniu za ścianą łazienki.


Do zapewnienia większego komfortu c.w.u. oraz bardziej ekonomicznej pracy kotła do produkcji ciepłej wody musimy pomyśleć o kotle połączonym z zasobnikiem. Może to być rozwiązanie kompaktowe - kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem, lub też jednofunkcyjny kocioł wiszący współpracujący z zasobnikiem stojącym. Dobór zasobnika zależy od wymienionych na wstępie czynników. Często „fachowcy” z branży, proponują zasobniki, zwracając uwagę jedynie na ich pojemność, co nie zawsze idzie w parze z ekonomiczną eksploatacją. Wybierając zasobnik większy niż rzeczywiste potrzeby, inaczej mówiąc przewymiarowując go, co prawda nie będziemy mieli do czynienia z niewystarczającą ilością ciepłej wody, natomiast w okresach bez rozbiorowych kocioł będzie spalał gaz na podtrzymanie temperatury niewykorzystanej wody, gdyż mimo bardzo dobrej izolacji termicznej temperatura wody w zasobniku i tak będzie spadać. Dodatkową zaletą zastosowania zasobników jest możliwość podłączenia instalacji cyrkulacyjnej ciepłej wody tzw. trzeciej rurki, zapewniającej nam wypływ ciepłej wody z kranu w momencie jego odkręcenia. Należy tu pamiętać o dobrej izolacji termicznej tejże rury oraz prawidłowym sterowaniu. Brak odpowiedniego sterowania oraz niewystarczająca izolacja będzie generować niepotrzebne koszty.

Powrót