Pompa ciepła czy kocioł elektryczny?

Udostępnij wpis —
Pompa ciepła czy kocioł elektryczny?

Wybór źródła ogrzewania jest niezwykle istotny. Jednymi z popularniejszych rozwiązań są pompa ciepła i kocioł elektryczny. Oba urządzenia do produkcji ciepła potrzebują energii elektrycznej, a do pracy nie potrzebują paliw kopalnych, takich jak węgiel. Które urządzenie jest bardziej ekonomiczne i pozwoli w przyszłości płacić niższe rachunki?

Kocioł elektryczny do ogrzewania domu a pompa ciepła: o czym warto wiedzieć?

Zaletą zarówno kotła elektrycznego, jak i pompy ciepła jest to, że energia, która potrzebna jest do ich działania, nie pochodzi z węgla czy innych paliw kopalnianych. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że pobór mocy kotła elektrycznego jest tak duży, że prawdopodobnie przydomowa fotowoltaika nie pozwoli w pełni zapewnić jego zapotrzebowania na prąd. Pod tym względem pompa ciepła może być korzystniejszym rozwiązaniem.

Kocioł elektryczny a pompa ciepła: koszty

Dla wielu osób najistotniejsze jednak będzie to, jak kształtują się koszty ogrzewania, zarówno w przypadku kotła elektrycznego, jak i pompy ciepła. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę koszty zakupu i montażu urządzenia. W przypadku pompy ciepła trzeba liczyć się z wydatkiem nawet rzędu ok. 40 tys. zł (dużo zależy też od tego, czy mowa o pompie powietrznej, czy gruntowej), choć warto zaznaczyć, że możliwe jest ubieganie się o częściowy zwrot kosztów w ramach programu „Moje Ciepło”.

Z kolei w przypadku kotła elektrycznego koszty zakupu urządzenia i jego instalacji prawdopodobnie będą oscylować w okolicy 8 tys. zł. Koszty początkowe są zatem znacznie niższe w przypadku kotła elektrycznego. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wyższe koszty początkowe przy pompie ciepła są później równoważone znacznie niższymi – w porównaniu do kotła elektrycznego – kosztami eksploatacyjnymi. Jest to doskonale widoczne zwłaszcza w sytuacji, gdy oprócz pompy ciepła właściciel nieruchomości zdecydował się na montaż paneli fotowoltaicznych. Szacuje się obecnie, że roczne koszty prądu w przypadku pompy ciepła będą o ok. 5 tys. zł niższe niż przy korzystaniu z pieca elektrycznego. Należy dodatkowo pamiętać o tym, że ceny prądu z roku na rok będą prawdopodobnie rosnąć. Tym samym w perspektywie nawet mniej niż 10 lat inwestycja w pompę ciepła może się zwrócić.

Zarówno kocioł elektryczny, jak i pompa ciepła są rozwiązaniami znacznie bardziej ekologicznymi niż choćby kocioł na paliwo stałe. Osoby, którym zależy na oszczędnościach w perspektywie długoterminowej i które są gotowe ponieść większy wydatek na początek, powinny jednak poważnie rozważyć inwestycję w pompę ciepła jako rozwiązanie bardziej przyszłościowe i energooszczędne.

Poznaj gamę pomp ciepła Immergas

Warto również przeczytać