Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom odpowiadamy na najczęściej zadawane nam pytania. W związku z rozwojem  działu szkoleń, na bieżąco nagrywamy kolejne filmy instruktażowe dotyczące urządzeń Immergas. Zapraszamy na nasz kanał YouTube.

Najczęściej zadawane pytania:

1. Czy wszystkie kotły firmy spełniają wymogi programu czyste powietrze?  

Tak, wszystkie kotły kondensacyjne firmy Immergas spełniają wymogi programu „Czyste Powietrze”. Przy każdym produkcie można pobrać deklaracje potwierdzająca spełnianie wymogów programu. 

2. Który z kotłów Immergas jest najoszczędniejszy?   

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ oszczędność kotła zależy nie tylko od jego parametrów, ale również od instalacji grzewczej, z którą współpracuje. To czy kocioł będzie pracował oszczędnie zależy od prawidłowo dobranego modelu kotła do potrzeb klienta. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Specjaliści techniczni Immergas pomogą w doborze odpowiedniego urządzenia. 

3. Co się bardziej opłaca - instalacja pompy ciepła czy kotła gazowego? 

Koszty wykonania instalacji zależą od wielu czynników, nie tylko samego źródła ciepła. Aby uzyskać rzetelną odpowiedź na to pytanie należałoby skontaktować się z instalatorem obu systemów grzewczych. Instalator na podstawie oceny budynku będzie wstanie wyliczyć koszt inwestycji obu źródeł ciepła oraz szacunkowe koszty eksploatacji. Na tej podstawie będzie można ocenić, która inwestycja okażę się bardziej opłacalna. 

4. Co zrobić, gdy na kotle lub sterowniku pojawi się kod „E10”?  

Zanim wezwiesz serwis, zerknij na film instruktażowy, który przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. 

5. Jak przestawić kocioł z trybu letniego w zimowy? 

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego, który z pewnością rozwieje wątpliwości. 

6. Co to znaczy, że pompa ciepła jest typu „split? 

Pompa ciepła powietrze/woda typu „split” to urządzenie, które składa się z dwóch jednostek: jednostki zewnętrznej, która zawiera elementy układu chłodniczego - parownik, sprężarkę i zawór rozprężny oraz jednostki wewnętrznej wyposażonej w skraplacz i pompę obiegową układu grzewczego. Opcjonalnie jednostka wewnętrzna może być wyposażona w dodatkową grzałkę elektryczną, która wspomaga układ. 

7. Czy pompy ciepła z oferty Immergas spełniają wymogi programu Czyste Powietrze 

Pompy ciepła z serii: Magis Pro V2, Magis Combo, Audax spełniają normy programu Czyste Powietrze. Przy każdym produkcie można pobrać deklaracje potwierdzająca spełnianie wymogów programu. 

8. Czy montaż i użytkowanie kolektorów słonecznych się opłaca?  

Każda inwestycja w pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych się opłaca. Obniżamy zapotrzebowanie na energię konwencjonalną która to w naszym kraju jest w większej mierze produkowana z węgla, a ta powoduje degradację środowiska. Kolektory słoneczne przeznaczone są do podgrzewu cieczy, w 80% instalacji jest to podgrzew ciepłej wody użytkowej, ale nie zapominajmy o podgrzewie wody basenowej, czy wykorzystaniu ciepłej wody w innych procesach technologicznych. Maksymalne ilości pozyskanej energii przypadają na miesiące letnie, instalacje solarne pracują efektywnie od przełomu marca-kwietnia do połowy października pozwalając na obniżenie zapotrzebowania na energie potrzebną np. do produkcji ciepłej wody użytkowej nawet do 75%. Prawidłowo dobrana instalacja solarna powinna średnio – rocznie zaspokoić około 50% energii potrzebnej do podgrzewu c.w.u. Dla instalacji basenowych, zwłaszcza tych które są wykorzystywane tylko latem udział ten będzie oczywiście większy. Jeżeli pytamy: Czy warto zainwestować w instalacje solarną dla 3 osobowej rodzinny? To tu odpowiedz nie jest tak jednoznaczna. Po pierwsze – patrząc na wzgląd ekologiczny. Każda inwestycja w energie odnawialną jest potrzebna i uzasadniona. Musimy dbać o środowiska nasze, ale i dla naszych potomnych. Po drugie - patrząc na względy czysto ekonomiczne – czas zwrotu inwestycji (standardowy układ do podgrzewu c.w.u.). To im mniej zużywamy ciepłej wody użytkowej na osobę tym czas zwrotu inwestycji będzie dłuższy. Im niższa cena jednostkowa za kWh energii pierwotnej (nieodnawialnej) tym czas zwrotu inwestycji będzie dłuższy. Im większa jest cena jednostkowa energii pierwotnej do podgrzewu c.w.u. tym też czas zwrotu inwestycji będzie krótszy. Im więcej nasza rodzina zużywa ciepłej wody tym czas zwrotu będzie krótszy. Nie wiemy jednak jak będzie się kształtować cena jednostkowa energii w przyszłości – wiemy tylko tyle, że będzie rosnąć. Natomiast jest pewne, że od 01-01-2021 obniżeniu wartość wskaźnika EP – Energii Pierwotnej – określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i przygotowania c.w.u. z wartości 95kWh/m2*rok na 70kWh/m2*rok - aby uzyskać taką wartość współczynnika EP nie wystarczy tylko zamontować kocioł kondensacyjny na pokrycie zapotrzebowania energię cieplną do c.o. i c.w.u., na instalacji będzie potrzebne urządzenie zasilane energię odnawialną, np. zestaw kolektorów słonecznych z zasobnikiem na potrzeby grzania c.w.u.  

9. Kiedy najlepiej zainstalować panele słoneczne? 

Pytanie czy nasza instalacja w budynku jest dopiero montowana, czy budynek posiada już instalację i będziemy ją modernizować. Ważne jest to by po zamontowaniu instalacji solarnej nastąpił jej rozruch i normalna eksploatacja układu. Jeśli montaż i uruchomienie instalacji będą na długo przed zamieszkaniem domowników w budynku, a instalacje nie będzie zabezpieczona przed działaniem energii słonecznej (NP. przez zakrycie kolektorów słonecznych przed słońcem) nadmiar nie odebranej energii słonecznej może doprowadzić do zjawiska stagnacji kolektorów i szybszej degradacji układu. Pytanie czy zależy nam na największym uzyskiem energii w danym roku, czy też jest to aspekt mniej ważny. Na pewno nie polecam montażu instalacji solarnej w środku zimy – chociażby ze względów bezpieczeństwa. Najlepiej montaż instalacji wykonać na początku wiosny, przed tzw. Sezonem. Im wcześniejszy montaż, uruchomienie i eksploatacja instalacji tym większy uzysk energii odnawialnej. 

10. Jak odpowiednio zaprogramować termostat? 

Zobacz nasz krótki film instruktażowy, dzięki któremu bez problemu zaprogramujesz ustawienia termostatu, w tym temperaturę: 

 

Jeśli nie znaleźli Państwo odpowiedzi na nurtujące pytania, zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z naszą firmą.