Czym jest pompa ciepła All-In-One i kiedy warto się na nią zdecydować?

Udostępnij wpis —

Ma wymiary lodówki i podobny do niej wygląd. Może stać w kuchni, choć zmieści się też w niewielkim, wąskim pomieszczeniu gospodarczym. Grzeje, chłodzi i produkuje ciepłą wodę użytkową. Wszystkie komponenty ma w jednej obudowie. O czym mowa? O pompie ciepła typu All-in-One, takiej jak urządzenia Immergas z serii Magis Hercules PRO. Przekonaj się, co zyskasz, montując ją w domu.

Spis treści
 1. Rodzaje pomp ciepła
 2. Pompy ciepła All-in-One: wbudowany zasobnik C.W.U. i bufor C.O.
 3. Proste podłączenie w górnej części pompy
 4. Zalety pompy ciepła All-in-One
 5. Kiedy warto zdecydować się na pompę All-in-One?

Pompy ciepła All-in-One charakteryzuje elegancki, estetyczny wygląd. Urządzenia mają minimalistyczny design i świetnie prezentują się pośród innych nowoczesnych sprzętów. Jak wspomniano, przypominają lodówki i mają podobne wymiary – szerokość ok. 60 cm i wysokość między 1,6 a 2 m w zależności od modelu. Nie ma przeszkód, aby zamontować je w kuchni, a ich boki zabudować meblami. Jednak najistotniejsze dla użytkowników jest to, że są nie tylko stylowe, ale też funkcjonalne.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła można podzielić w zależności od budowy. Są więc pompy typu monoblok, które składają się z jednej jednostki montowanej na zewnątrz budynku i pompy typu split, które do pracy potrzebują dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. I chociaż pompa ciepła typu „wszystko w jednym” zawiera wszystkie komponenty w jednej obudowie, jest pompą typu split. Jak to możliwe?

Przyjrzyjmy się najpierw budowie standardowej pompy ciepła powietrze-woda typu split. W jednostce zewnętrznej umieszczone są komponenty które składają się na  układ chłodniczy, czyli parownik, zawór rozprężny i sprężarka. Ten moduł jest montowany na zewnątrz budynku i do niego wprowadzane jest powietrze, z którego w kolejnych krokach będzie pozyskiwane ciepło.

Jednostka zewnętrzna jest połączona z modułem wewnętrznym przewodami z czynnikiem chłodniczym. Jednostki powinny stać w odległości nie większej niż zaleca producent pompy ciepła. Najczęściej jest to kilka metrów. Większa odległość mogłaby przyczyniać się do dużych strat ciepła. Jednak w przypadku produktów Immergas, taki problem nie występuje. Maksymalna odległość bez uzupełniania czynnika to aż 15 m. Natomiast po uzupełnieniu czynnika roboczego przez serwis, może być to nawet do 50 m, w zależności od mocy jednostki.

Wewnątrz jednostki wewnętrznej kryje się naczynie przeponowe, wymiennik płytowy i pompa cyrkulacyjna, czyli elementy hydrauliczne. To tutaj – w skraplaczu – czynnik chłodniczy po wcześniejszym podniesieniu temperatury i ciśnienia oraz zmianie stanu skupienia z płynnego na gazowy, oddaje ciepło. Podgrzana woda bezpośrednio z pompy albo z bufora trafia do instalacji grzewczej, a więc do grzejników albo podłogówki. Tutaj też może być przygotowywana ciepła woda użytkowa (C.W.U.).

Pompy ciepła All-in-One: wbudowany zasobnik C.W.U. i bufor C.O.

Pompę ciepła można połączyć z zasobnikiem C.W.U. oraz buforem C.O. Są to jednak zewnętrzne urządzenia zajmujące dużo miejsca i zwykle o mało estetycznym wyglądzie. Łącząc je w jednej instalacji, trzeba mieć na uwadze, aby były kompatybilne. Co jednak bardziej istotne, każde połączenie między nimi to miejsce narażone na awarie. Jest jednak sposób jak oszczędzić miejsce, czas potrzebny na montaż i ograniczyć liczbę elementów mogących ulec awarii: pompa ciepła All-in-One.

Pompy ciepła „wszystko w jednym” w jednej kompaktowej jednostce wewnętrznej mają wbudowany zasobnik C.W.U. oraz bufor C.O. W ofercie Immergas są to pompy z serii Magis Hercules PRO. Dostępne są w czterech wariantach. W zależności od modelu, pojemność zasobnika może wynosić od 171 do 235 l, a pojemność bufora od 25 do 45 l. Taki zasobnik pomieści tyle wody, że wystarczy jej nawet do napełnienia wanny z hydromasażem.

Proste podłączenie w górnej części pompy

Montaż pompy ciepła typu All-in-On jest łatwy i szybki z kilku powodów. Po pierwsze, jak już wspomniano trzeba zainstalować tylko jedno urządzenie zamiast kilku, gdyby chcieć połączyć pompę np. z zasobnikiem c.w.u. Po drugie, przyłącza hydrauliczne i chłodnicze znajdują się w górnej części pompy i łatwo się do nich dostać. Ma to ogromne znaczenie także przy późniejszych przeglądach urządzenia.

Ponadto, do najważniejszych komponentów urządzenia można dostać się od frontu, jedynie otwierając obudowę. Dzięki temu urządzenie da się zamontować w niemalże każdym miejscu, nawet bardzo wąskim. Dla przykładu: pomiędzy szafkami w taki sposób, aby było zabudowane po bokach.

Zalety pompy ciepła All-in-One

Estetyczna, minimalistyczna, kompaktowa, pozwalająca na oszczędność miejsca, łatwa w montażu – to kilka już wymienionych zalet pomp ciepła typu „wszystko w jednym”. Wśród pozostałych trzeba wymienić:

 • wbudowane naczynie przeponowe C.O. oraz C.W.U.
 • Pompy ciepła Magis Hercules PRO odznaczają się najwyższą klasą efektywności energetycznej. Dla przykładu dla pompy Magis Hercules PRO 12 T jest to A+++ dla temp. zasilania 35° C, A+++ dla temp. zasilania 55° C.
 • Powietrzne pompy ciepła Immergas zachowują wysoką wydajność nawet, gdy temperatura na zewnątrz wynosi -25° C.
 • Woparciu o pracę pogodową, pompy mają możliwość pracy w trybie grzania lub chłodzenia.
 • Pompy ciepła typu All-in-One można połączyć z instalacją fotowoltaiczną, co pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania.
 • Ogrzewanie domu pompą ciepła jest ekologiczne i nie przyczynia się do tworzenia smogu ani emitowania zanieczyszczeń. Dodatkowo w pompach Magis Hercules Pro Mini 6 EH oraz 9 EH zastosowano czynnik chłodniczy R32 zobniżonym oddziaływaniem na środowisko.

Kiedy warto zdecydować się na pompę All-in-One?

Pompy ciepła z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. oraz bufor C.O. sprawdzą się zarówno w dopiero budowanych domach, jak i tych modernizowanych. Trzeba tylko pamiętać, aby moc pompy dopasować do zapotrzebowania budynku na ciepło. Pomoże w tym wykwalifikowany instalator. Dodatkowo, dzięki niewielkim jak na tego typu urządzenie gabarytom, pompy typu All-in-One są bardzo dobrym rozwiązaniem do mniejszych domów, np. bez wydzielonej kotłowni.

Decydując się na zakup i montaż pompy ciepła, warto pamiętać o tym, że możliwe jest uzyskanie dofinansowania z programów „Mój Prąd”, „Moje Ciepło” oraz „Czyste Powietrze”. Ponadto, do pomp ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, takich jak większość modeli oferowanych przez Immergas, przewidziano zwiększone finansowanie.

Warto również przeczytać