Dlaczego potrzebne jest nam czyste powietrze?

Udostępnij wpis —
Dlaczego potrzebne jest nam czyste powietrze?

Na początek pokażemy Wam zdjęcie, które w doskonały sposób obrazuje problem zanieczyszczonego powietrza. Nie chodzi o to, że zdjęcie jest doskonałe, bo to, co widać na nim, raczej powinno nas przerażać, natomiast z pewnością zadziała na wyobraźnię.

Spójrzcie poniżej. Oto zdjęcie filtra rekuperacji, który został wymieniony po jakimś miesiącu od rozpoczęcia sezonu grzewczego. Wydawać by się mogło, że dom, z którego pochodzi ten filtr, umiejscowiony jest w centrum miasta, jak Kraków czy Wrocław. Nic bardziej mylnego. Dom znajduje się na obrzeżach Łodzi, w otoczeniu pól i lasów. Niestety jakiś kilometr dalej znajduje się mała wieś. Przypuszczać można, że to właśnie ta wieś jest sprawcą tych zanieczyszczeń.

 

Spis treści
  1. Skąd ten smog i czy zabija?
  2. Będzie jeszcze gorzej?
  3. Co zrobić żeby oddychać czystym powietrzem?

Skąd ten smog?

Słowo smog powstało z połączenia angielskich słów smoke i fog, czyli dym i mgła. Smog powstaje, kiedy w powietrzu pojawiają się zanieczyszczenia związane z działalnością człowieka, np.: nieodpowiednie ogrzewanie, przemysł, motoryzacja. Szczególnie mocno odczuwamy jego działanie podczas tzw. sezonu grzewczego, w naszych domach uruchamiamy piece i kotły do ich ogrzania.

Czy smog zabija?

Szacuje się, że ponad 45 tysięcy Polaków każdego roku umiera z powodu smogu, a liczby te stale rosną. Badania wykonane w czasie pandemii covid wykazały, że na terenach bardziej zasmogowanych, liczba osób, które zmarły z powodu zakażenia była znacznie większa. W krakowskim Zakładzie Alergologii Klinicznej i Środowiskowej CM UJ przeprowadzono badania, które pokazały, że za nasilone objawy alergii i występowanie u coraz większej ilości osób, odpowiedzialny jest #smog. Przebadane krakowskie pyłki są bardziej uczulające i agresywne niż te, które występują w czystszych i mniej zasmogowanych terenach. Pyłki ponadto transportują pył zawieszony i nawet w sezonie letnim odczuwamy skutki sezonu grzewczego i zanieczyszczonego powietrza. Smog bardzo negatywnie wpływa nie tylko na układ oddechowy, lecz również na układ sercowo-naczyniowy, układ rozrodczy oraz nerwowy. Zapalenie płuc czy oskrzeli, zagrożenie nowotworami, udarami mózgu, miażdżyca, niewydolność serca, zaburzenia jego rytmu, nadciśnienie tętnicze – to niektóre, możliwe choroby spowodowane wdychaniem zanieczyszczonego powietrza. Zanieczyszczenia powietrza mają również wpływ na nasze codzienne samopoczucie. Czujemy się gorzej, jesteśmy bardziej zmęczeni, więc zdecydowanie pogarsza się nasze zadowolenie z życia, a wtedy już blisko do depresji. Tak więc smog z pewnością skraca i pogarsza życie ludzi na całym świecie.

 

Będzie jeszcze gorzej?

Obecny sezon grzewczy może być jeszcze gorszy niż poprzednie. Braki i wysokie ceny surowców do ogrzewania mieszkań i domów, z pewnością spowodują, że ludzie będą sięgać po różne materiały, niekoniecznie takie, które nie zaszkodzą jakości powietrza. Rosnące ceny z pewnością nie pomogą w wymianie starych niewydajnych źródeł ciepła, choć można spodziewać się, że właściciele domów szukając oszczędności, zwrócą się w stronę ekologicznych i oszczędnych sposobów ogrzewania. Sezon w pełni i na podjęcie decyzji o wymianie nie ma już wiele czasu. Warto jednak rozeznać się w temacie i sprawdzić istniejące rozwiązania, które nie szkodzą ani środowisku ani portfelowi.

 

Co zrobić, żeby oddychać czystym powietrzem?

Przede wszystkim muszą zostać podjęte odpowiednie kroki przez rządy państw europejskich. Należy przestrzegać wprowadzonych uchwał antysmogowych, wspierać lokalne rządy w ich realizacji, edukować i nagłaśniać problemy. Każdy z nas ma również realny wpływ na to, czym oddychamy. Właściciele domów, z pewnością powinni wymienić stare, niewydajne i trujące kopciuchy na nowsze rozwiązania. Problemem może być wybór ogrzewania domu, który jeszcze nie został odpowiednio ocieplony i zmodernizowany. Wtedy warto zastanowić się nad rozwiązaniem, jakim są hybrydowe pompy ciepła. To połączenie kotła kondensacyjnego z pompą ciepła. Zastosowanie dobrze znanej w ogrzewaniu technologii kondensacyjnej daje pewność, że nawet domy, w których jeszcze nie przeprowadzono właściwej termomodernizacji, będą odpowiednio ogrzane. Wraz z postępem prac modernizacyjnych będzie wzrastał udział pompy ciepła w ogrzewaniu domu, a kocioł będzie wspomagał pracę pompy w najcięższy okresach. Więcej przeczytaj o hybrydowych pompach ciepła Immergas na

Sprawa jest prostsza, kiedy mamy do czynienia z nowym domem, gdzie pompa ciepła sprawdzi się idealnie. Dom odpowiednio ocieplony, zgodnie ze standardami warunków technicznych 2022 pozwoli pompie pracować wydajnie i oszczędnie. Pompa ciepła nie generuje żadnych szkodliwych substancji do środowiska, nie zatruwa więc powietrza w naszym otoczeniu i zdecydowanie przyczynia się do poprawy jego jakości.

Zmiana ogrzewania to jeszcze nie wszystko. Tak potrzebne do właściwego funkcjonowania czyste powietrze pomogą wytworzyć nam rośliny. Dlatego zdecydowanie nie rezygnujmy z nich i dbajmy o to by zawsze rosły w naszych domach.

Rośliny oczyszczające powietrze w domu. Jakie gatunki wybrać?

Wiele gatunków roślin pochłania szkodliwe związki, dzięki czemu w naszych pomieszczeniach odczujemy poprawę jakości powietrza. Rośliny filtrują powietrze, działając jak naturalne oczyszczacze. Najczęściej są to rośliny łatwe w uprawie i pielęgnacji, więc nie powinny sprawdzić wiele trudności. Warto również sprawdzić, które substancje szkodliwe dla zdrowia są przez rośliny filtrowane. Poniżej kilka przykładów:

  • Skrzydłokwiat – czyszcza powietrze z różnego rodzaju lotnych związków organicznych, zwłaszcza benzenu i acetonu.
  • Bluszcz pospolity i paprotka – absorbują formaldehyd
  • Sansewieria bardzo łatwa w pielęgnacji, oczyści powietrze z formaldehydu i benzenu
  • Chryzantema – usuwa pięć najszkodliwszych substancji toksycznych znajdujących się w powietrzu: trichloroetylen, ksyleny, tulen, formaldehyd, benzen i amoniak.

To tylko kilka z wielu roślin doniczkowych, które potrafią skutecznie oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń i sprawdzą się idealnie w walce ze smogiem.

Odpowiadając zatem na pytania z tytułu: Dlaczego potrzebne jest nam czyste powietrze? Czyste powietrze nie tylko jest nam potrzebne, ono jest niezbędne do zdrowego życia. Wróćmy jeszcze do zdjęcia filtra. To, co na nim się znajduje, bez wątpienia przypomina żużel. I choć jesteśmy fanami tego sportu, to zdecydowanie wolimy go oglądać niż nim oddychać. Apelujemy więc o rozsądek w używaniu surowców do ogrzewania domów. Bo wbrew ostatnio powstałej opinii, nie tylko oponami nie należy palić.

 

 

Warto również przeczytać