Pompa ciepła a dodatek osłonowy

Udostępnij wpis —
<strong>Pompa ciepła a dodatek osłonowy</strong>

Konsumenci odczuwają znaczny wzrost cen niemal w każdym sektorze gospodarczym. Więcej płacimy nie tylko za żywność czy ubrania, ale i materiały budowlane, sprzęt elektroniczny czy energię. Żeby choć trochę zminimalizować skutki rosnącej inflacji, rząd wprowadził dodatek osłonowy, czyli świadczenie na pokrycie rosnących kosztów energii.

 1. Czym jest dodatek osłonowy?
 2. Dodatek osłonowy a pompa ciepła

Czym jest dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy to świadczenie, które ma pomóc gospodarstwom domowym w uporaniu się z rosnącymi cenami ogrzewania. W ostatnim czasie znacznie wzrosły koszty zakupu węgla, drewna, gazu czy pelletu. Podwyżki nie ominęły również prądu, a co za tym idzie – wzrosły koszty użytkowania pompy ciepła. Dodatek osłonowy to jeden z elementów rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma pomóc – przede wszystkim – najbiedniejszym rodzinom, dla których ciągłe podwyżki ogrzewania są najbardziej dotkliwe. Co ciekawe, ustawa nie definiuje, na co należy przeznaczyć dodatek osłonowy, jednak założenie jest takie, że świadczenie ma pomóc w pokryciu rosnących kosztów energii – prądu czy gazu. O dodatek osłonowy mogą starać się wszyscy, którzy spełnią kryterium dochodowe, niezależnie od tego, czy do ogrzewania domu używają pompy ciepła, kominka na drewno czy pieca na ekogroszek.

Dodatek osłonowy a pompa ciepła – komu przysługuje świadczenie?

Osoby, które chciałyby uzyskać dodatek osłonowy na pompę ciepła lub inne źródło ogrzewania, muszą spełnić jeden warunek, a mianowicie, mieścić się w ustalonym kryterium dochodowym. Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, w których dochód na jedną osobę nie przekracza określonej kwoty. O jakich kwotach mowa?

 • Dla gospodarstwa jednoosobowego – 2100 zł na osobę
 • Dla gospodarstwa dwu- lub trzyosobowego – 1500 zł na osobę
 • Dla gospodarstwa cztero- lub pięcioosobowego – 1500 zł na osobę
 • Dla gospodarstwa sześcioosobowego lub większego – 1500 zł na osobę

Trzeba jednak dodać, że w przypadku tego świadczenia obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że dodatek może być przyznany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, jednak jego wysokość będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia. Minimalna wysokość dodatku osłonowego, jaką można w ten sposób otrzymać to 20 zł.

Dodatek osłonowy na pompę ciepła – jaką kwotę można uzyskać?

Wysokość dodatku osłonowego będzie się różnić w zależności od zastosowanego w domu źródła ciepła. W przypadku osób, które korzystają z centralnego ogrzewania z sieci miejskiej, pompy ciepła lub ogrzewają dom drewnem, dodatek osłonowy wyniesie odpowiednio:

 • 400 zł – dla gospodarstwa jednoosobowego,
 • 600 zł – dla gospodarstwa dwu- lub trzyosobowego,
 • 850 zł – dla gospodarstwa cztero- lub pięcioosobowego,
 • 1150 zł – dla gospodarstwa sześcioosobowego lub większego.

Na wyższą kwotę dodatku osłonowego mogą liczyć osoby, które ogrzewają dom za pomocą kotła na paliwo stałe, kominka, kozy lub piecokuchni i używają do tego celu węgla. W tych przypadkach dodatek wyniesie odpowiednio:

 • 500 zł – dla gospodarstwa jednoosobowego,
 • 750 zł – dla gospodarstwa dwu- lub trzyosobowego,
 • 1062,50 zł – dla gospodarstwa cztero- lub pięcioosobowego,
 • 1437,5 zł – dla gospodarstwa sześcioosobowego lub większego.

Przeczytaj o innych dofinansowaniach na pompy ciepła.

Pompa ciepła z dotacją – jakie dofinansowanie można uzyskać?

Pompa ciepła to spory wydatek, dlatego z pewnością ucieszy właścicieli domów jednorodzinnych informacja, że mogą kupić pompę ciepła z dotacją. Wystarczy skorzystać z programu Moje Ciepło. Zgodnie z założeniem tego programu, można uzyskać dofinansowanie pompy ciepła w wysokości do 30% kosztów kwalifikowanych projektu. Na jeszcze większe wsparcie, bo aż 45%, mogą liczyć posiadacze Karty Dużej Rodziny. Ostateczna wysokość dofinansowania jest uzależniona od wyboru rodzaju pompy ciepła – i tak osoby, które zdecydują się na pompę powietrzną, mogą uzyskać do 7000 zł, z kolei ci, którzy wybiorą gruntową pompę ciepła, mogą liczyć na dotację do 21000 zł.

Warto dodać, że o dofinansowanie na zakup pompy ciepła z dotacją mogą ubiegać się właściciele nowych domów. W regulaminie programu Moje Ciepło mianem nowego domu określa się nieruchomość, która jest jeszcze w trakcie budowy lub nie wydano pozwolenia na jej użytkowanie. Natomiast wnioski mogą składać również ci, którzy złożyli zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Wtedy jest jeden warunek – wnioski musiały być złożone nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku.

Warto również przeczytać