Pompa ciepła na dachu – czy to dobre rozwiązanie?

Udostępnij wpis —

Energooszczędne i ekologiczne pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Co ciekawe, można montować je nie tylko na gruncie, ale i na ścianie czy dachu.

  1. Pompa ciepła na dachu – wyzwania
  2. Montaż pompy ciepła na dachu – kiedy i dlaczego warto?
  3. Pompa ciepła na dachu płaskim a na dachu skośnym
  4. Czy pompę ciepła można zamontować na poddaszu lub dachu?

Pompa ciepła na dachu – wyzwania

Montaż jednostki zewnętrznej pompy ciepła musi zostać zamontowany na zewnątrz budynku. Coraz częściej instaluje się je właśnie na dachach budynków. Montaż pompy ciepła na dachu pozwala zaoszczędzić miejsce, jednak niesie za sobą pewne wyzwania, które powinien wziąć pod uwagę każdy inwestor. Mowa głównie o trudnościach związanych z samym montażem oraz serwisem urządzenia. Wydatki związane z instalacją i serwisowaniem również mogą być w tym przypadku wyższe niż przy pompie montowanej na gruncie ze względu na koszt zatrudnienia odpowiednich fachowców do pracy na wysokościach. Pompa ciepła umieszczona na dachu budynku może być bardziej narażona na uszkodzenia ze względu na m.in.wpływ porywistego wiatru, , a także w związku z burzami oraz zalegającymi  opadami śniegu. Śnieg i lód osadzające się na pompie mogą utrudniać jej odpowiednią pracę, uniemożliwiając prawidłowy przepływ powietrza. Silny wiatr niesie z kolei za sobą ryzyko przewrócenia. . Zmienne i skrajne warunki atmosferyczne panujące na tej wysokości mogą okresowo wpływać na efektywność urządzenia. Podczas montażu należy również wziąć pod uwagę drgania i ich przenoszenia na elementy konstrukcyjne budynku.

WAŻNE!

Decydując się na instalację pompy na dachu, trzeba zatem pamiętać o odprowadzaniu skroplin, konieczności usunięcia zalegającego śniegu jeżeli mógłby przysypać urządzenie oraz o dostępności do użądzenia przez serwisanta.

Montaż pompy ciepła na dachu – kiedy i dlaczego warto?

Mimo że instalacja pompy ciepła na dachu wiąże się z pewnym ryzykiem i wyzwaniami, ma też pewne korzyści. Może okazać się korzystna  kiedy chcemy  zredukować poziom hałasu w otoczeniu danego budynku. Decydując się na montaż pompy ciepła na dachu, nie trzeba ponadto obawiać się dostępu błota do parownika urządzenia. . Tego typu rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku:

  • działek o niewielkiej powierzchni;
  • gęstych zabudowań;
  • modernizowanych budynków zaliczonych do zabytków.

Co więcej, montaż pompy ciepła na dachu pozwala zaoszczędzić miejsce, co ma znaczenie szczególnie w przypadku mniejszych działek.

WARTO WIEDZIEĆ!

Właściciele i współwłaściciele nowych zamieszkałych budynków jednorodzinnych mogą skorzystać z dofinansowania do zakupu pompy ciepła z rządowych programów Czyste Powietrze, Mój Prąd czy Moje Ciepło.

Pompa ciepła na dachu płaskim a na dachu skośnym

Jeżeli pompa ciepła zostanie zamontowana na dachu płaskim, jej montaż czy późniejsze serwisowanie nie stanowi jeszcze tak dużego wyzwania. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o konieczności zastosowania odpowiedniego systemu odprowadzania skroplin. – w przeciwnym razie może dojść do zablokowania odpływu. Większą trudność powoduje już instalacja urządzenia na dachu skośnym – zwłaszcza w przypadku sporych skosów.  Wiąże się to z koniecznością montażu bardziej skomplikowanych konstrukcji. Specjaliści odpowiedzialni za instalację oraz serwis urządzenia, są natomiast zmuszeni wykonywać swoją pracę z odpowiednim zabezpieczeniem – np. na podnośniku bądź w uprzęży. To z kolei wiąże się ze wzrostem kosztów takiej usługi.

Czy pompę ciepła można zamontować na poddaszu lub dachu?

Jednostka wewnętrzna pompy ciepła może zostać zamontowana również na poddaszu. Tego rodzaju rozwiązania nie wymagają trudnego montażu, gospodarowania dodatkowej przestrzeni ani przerabiania systemów. Ponadto nie musimy spełniać tak restrykcyjnych przepisów dotyczących montażu jakie występują w przypadku kotłów gazowych co zwiększa możliwości umiejscowienia części hydraulicznych urządzenia.

SPRAWDŹ!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zalet pomp ciepła, zachęcamy do lektury naszego artykułu „6 zalet ogrzewania pompą ciepła”.

Wiesz już, czy pompę ciepła można zamontować na dachu i z jakimi wiąże się to wyzwaniami. Mimo że takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe, zaleca się raczej jeden z podstawowych sposobów instalacji urządzenia – na gruncie. Jeśli poszukujesz pompy ciepła lub innego rozwiązania grzewczego do swojego domu, w ofercie Immergas czeka na Ciebie kilka typów urządzeń. Są one objęte gwarancją, a koszt instalacji obejmuje również samo uruchomienie.

Warto również przeczytać