Wymiennik ciepła w kotle gazowym – czym jest i jak działa?

Udostępnij wpis —

Wymiennik ciepła w kotle gazowym to element o fundamentalnym znaczeniu dla efektywności i niezawodności systemu grzewczego. Jego rola jest często niedoceniana, a ma bezpośredni wpływ na wydajność ogrzewania i zużycie energii. Zrozumienie sposobu działania wymiennika pozwala na lepsze zarządzanie systemem grzewczym. Przyjrzyjmy się, jak wymiennik ciepła wpływa na codzienną pracę kotłów gazowych.

  1. Co to jest wymiennik ciepła w piecu gazowym? 
  2. Jaki wymiennik ciepła w kotle gazowym?
  3. Jak dobrać wymiennik ciepła do pieca gazowego?
  4. Jak wyczyścić wymiennik w kotle gazowym?
  5. Kiedy stosuje się wymiennik ciepła

Co to jest wymiennik ciepła w piecu gazowym? 

Kotły gazowe pozwalają na zabezpieczenie komfortu ogrzewania i temperatury ciepłej wody użytkowej. Nowoczesny kocioł kondensacyjny zapewnia najwyższą efektywność i wydajność grzania. Technologię wykorzystuje się zarówno do ogrzewania mieszkań i domów, jak i budynków komercyjnych.

Wymiennik ciepła w kotle gazowym to element urządzenia grzewczego. Jego zadaniem jest efektywne przekazanie wytwarzanego przez płomień ciepła – do wody, która znajduje się wewnątrz wymiennika, a później trafia do grzejników,podłogówki lub zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Wymiana ciepła następuje również między spalinami a wodą z systemu ogrzewania. Taka wymiana następuje jedynie w kotłach kondensacyjnych i podnosi sprawność urządzeń tego typu.

Sam moduł wykonany jest z metalu (ze stali INOX w Immergas lub z mieszanki aluminiowo-magnezowo-krzemowej w przypadku kotłow Ares Tec). Wewnątrz metalowych rurek wężownicy płynie woda, którą ogrzewa płomień palnika, a pomiędzy rurkami znajdują się wąskie szczeliny – przez nie przepływają gorące spaliny wytwarzane w palniku kotła.

Nomenklatura sprawności odnosi się do efektywności spalania paliwa, jakim jest np. gaz. Wymiennik ciepła jest skonstruowany tak, aby zwiększać powierzchnię jego kontaktu między spalinami, co pozwala na efektywniejsze przenoszenie ciepła. Dzięki temu możemy się spotkać z zapisami, że sprawność urządzenia wynosi powyżej 100%. Sprawność urządzenia np. na poziomie 107% oznacza, że oprócz wysokiej sprawności spalania gazu uzyskujemy dodatkowe korzyści z odzysku ciepła ze spalin.

Główną funkcją wymiennika jest przekazanie ciepła ze spalania gazu ziemnego do wody, co pozwala na ogrzanie jej do żądanej temperatury, niezbędnej do efektywnego funkcjonowania systemu centralnego ogrzewania lub podgrzewania wody użytkowej. Konstrukcja wymiennika musi być odporna na wysokie temperatury i korozję, ponieważ są to czynniki, które mogą znacząco wpłynąć na trwałość i wydajność urządzenia.

Wybór materiału, z którego wykonany jest wymiennik, ma znaczenie dla trwałości i efektywności pieca gazowego. Stal nierdzewna oraz inne stopy metali odpornych na wysokie temperatury i korozję są często stosowane ze względu na ich właściwości.

Jaki wymiennik ciepła w kotle gazowym?

Wybór odpowiedniego kotła gazowego zależy od wielu czynników, w tym od zapotrzebowania budynku na ciepło, rodzaju instalacji, oczekiwanej efektywności energetycznej, trwałości urządzenia oraz budżetu. Wymienniki w kotłach kondensacyjnych są szczególnie istotne, ponieważ umożliwiają odzyskiwanie ciepła ze spalin, co znacznie zwiększa efektywność energetyczną kotła.

Przy wyborze kotła gazowego warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest wymiennik ciepła, jego konstrukcję oraz łatwość konserwacji i ewentualnego serwisowania. Firma Immergas może pochwalić się bardzo dobrą trwałością wymienników na rynku kotłów gazowych. Natomiast aby zachować jak najdłuższą żywotność wymiennika, należy pamiętać o jego czyszczeniu i konserwacji co rok – nawet po zakończeniu okresu gwarancji. Kolejnym czynnikiem, który wydłuża żywotność wymmienika, jest zastosowanie zmiękczacza wody lub inhibitora korozji, który ograniczy osadzanie się kamienia wewnątrz rurek wymiennika.

Jak dobrać wymiennik ciepła do pieca gazowego?

Aby dobrać wymiennik ciepła do pieca gazowego, należy wziąć pod uwagę między innymi:

  • typ kotła gazowego

W kotłach kondensacyjnych wymienniki są zaprojektowane do odzyskiwania ciepła ze spalin, co wymaga materiałów odpornych na korozję, takich jak stal nierdzewna INOX.

  • wydajność energetyczną

Wymiennik ciepła odpowiada częściowo również za efektywność energetyczną kotła. W kotłach o wysokiej efektywności energetycznej, takich jak w ofercie Immergas, wymienniki są zaprojektowane w taki sposób, by maksymalizować transfer ciepła i minimalizować straty ciepła.

  • rozmiar i wydajność

Wymiennik ciepła musi być odpowiedniej wielkości, aby sprostać zapotrzebowaniu na ciepło w domu. Dlatego wielkość wymiennika w zależności od mocy kotła może się różnić. Niedobór mocy może prowadzić do niewystarczającego ogrzewania, podczas gdy nadmiar mocy zwiększa koszty i może skrócić żywotność kotła. Dlatego dobór mocy kotła dobranej do zapotrzebowania na ciepło budynku jest kluczowe.

Przed wyborem pieca z szerokiej oferty Immergas zaleca się konsultację z fachowcem, który może dokonać oceny potrzeb ogrzewania i doradzić w wyborze najbardziej odpowiedniego pieca dla konkretnego budynku. Specjalista weźmie pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki i dobierze do pieca najlepszy wymiennik.

 

Warto porównać korzyści i koszty każdego urządzenia. Jeżeli wahasz się między różnymi rozwiązaniami, skorzystaj z pomocy specjalistów Immergas. Pomogą Ci dobrać piec z odpowiednim wymiennikiem do Twojego domu. 

Jak wyczyścić wymiennik w kotle gazowym?

Czyszczenie wymiennika ciepła w kotle gazowym jest ważne dla utrzymania efektywności działania kotła, dla zapobiegania potencjalnym problemom związanych z zanieczyszczeniem urządzenia oraz wydłużenia żywotności użądzenia. Wymiennik ciepła kotła kondensacyjnego jest jego sercem i jednocześnie jego wymiana w przypadku uszkodzenia wymaga największego nakładu finansowego (po okresie gwarancji).

Np. jeżeli przez wymiennik ciepła kotła gazowego przepływa twarda woda, osadza się w nim kamień, co sprawia, że po pewnym czasie urządzenie jest mniej wydajne (przepływ wewnątrz rurek wymiennika zmniejsza się) – nawet gdy kocioł pracuje z pełną mocą, mniej sprawny wymiennik blokuje podgrzewanie do pożądanej przez domowników temperatury.

Jeżeli do powietrza, które jest pobierane do spalania gazu, dostaną się zanieczyszczenia powstające w wyniku spalania, również pozostawią zanieczyszczenia – w postaci pyłu.

Poza tym zaniedbanie wymiennika ciepła może doprowadzić do niemożności odbioru ciepła przez wymiennik i w konsekwencji do przegrzewania się urządzenia, które nie dostarczy ciepła doinstalacji. To może sygnalizować trwałe uszkodzenie wymiennika.

Samodzielna konserwacja wymiennika ciepła jest niezbezpieczna. Dlatego tak ważne jest, by skorzystać z pomocy fachowca, eksperta od kotłów. Specjaliści Immergas dobiorą metodę odpowiednią do potrzeb urządzenia zainstalowanego w Twoim domu. Ponadto samodzielna ingerencja w urządzenie skutkuje utratą gwarancji.

Kiedy stosuje się wymiennik ciepła

Wymiennik ciepła – niedostrzegany, ale niezastąpiony bohater codziennego dostarczania ciepła w naszych domach. Jego działanie wpływa na zużycie paliwa i wydajność ogrzewania. Regularna konserwacja i kontrola stanu wymiennika są niezbędne, aby zapewnić maksymalną efektywność i bezpieczeństwo działania kotła.

Warto również przeczytać