Pompa ciepła czy hybrydowa pompa ciepła? WYJAŚNIAMY!

Udostępnij:

Czy wiesz, że w 2021 roku sprzedano o 80% więcej pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania budynku? Prosty montaż, bezobsługowa praca, niska awaryjność i wysoka energooszczędność to tylko niektóre z wielu zalet tych urządzeń. Zapewniają komfort cieplny, a przy wykorzystaniu systemu płaszczyznowego lub klimakonwektorów ochładzają mieszkanie. 

Rozbudowa instalacji grzewczej o fotowoltaikę, z którą świetnie współpracują pompy ciepła tworzy samowystarczalny, ekonomiczny i ekologiczny system. Co jednak, kiedy posiadamy instalację gazową i jednocześnie zależy nam na uniezależnieniu od rosnących cen gazu? Dzięki hybrydowej pompie ciepła wcale nie musimy z niego rezygnować – dowiedz się więcej w artykule. 

Jak działa hybrydowa pompa ciepła?

W ofercie firmy Immergas, która ma niemal 60 lat doświadczenia w branży grzewczej, można znaleźć hybrydowe pompy ciepła Magis COMBO V2, które są połączeniem kotła gazowego z pompą ciepła. Ten inteligentny system, na podstawie wprowadzonych ustawień sam wybierze, tańsze i bardziej opłacalne źródło energii.  

 

Czy wiesz, że…. 

Dzięki możliwości korzystania z dwóch źródeł ciepła hybrydowa pompa ciepła jest wyjątkowo ekonomiczna i energooszczędna.  

 

Na podstawie wprowadzonych przez użytkownika parametrów pracy pompa ciepła (hybrydowa) wykorzystuje to źródło, które w danym momencie jest bardziej opłacalne. Jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy ceny gazu rosną, ale mimo wszystko nie chcemy z niego rezygnować. Jeśli więc posiadasz już kocioł gazowy i chcesz go wymienić, aby ogrzewać taniej, ale jednocześnie nie chcesz rezygnować całkowicie z ogrzewania gazowego pompa hybrydowa jest właśnie dla Ciebie. Istniejąca instalacja gazowa pozwoli na łatwe podłączenie jednostki wewnętrznej bez kosztownych i pracochłonnych przeróbek.  

 

Warto wiedzieć: 

Kocioł gazowy wspomaga pracę pompy ciepła szczególnie w ekstremalnie niskich temperaturach, kiedy efektywność pompy ciepła jest niższa. Dzięki temu urządzenie zapewnia komfort cieplny mieszkańcom przez cały rok, w bardzo mroźne dni również. 

 

Hybrydowe pompy ciepła posiadają klasę efektywności energetycznej A+++ dla temperatury zasilania 35°C oraz A++ dla temperatury zasilania 55°C.Mogą więc wytworzyć ponad 5 razy więcej energii cieplnej niż zużywa energii elektrycznej nie emitując przy tym zanieczyszczeń do atmosfery. Pompy hybrydowe gwarantują więc ogrzewanie pomieszczeń i produkcję c.w.u. przy niskim udziale energii elektrycznej. Ten fakt potwierdza współczynnik COP obrazując stosunek wytworzonej przez pompę ciepła energii cieplnej do pobranej przez nią energii elektrycznej.  

To może Cię zainteresować: Hybrydowe pompy ciepła – zmiana i szansa dla Polski 

Hybrydowa pompa ciepła a dofinasowanie 

Najwyższa klasa efektywności energetycznej, wysoki współczynnik COP i wykorzystanie powietrza jako źródła energii sprawiają, że pompy ciepła (hybrydowe również) objęte są dofinasowaniem w Programie Czyste Powietrze. Listę urządzeń objętych programem Czyste Powietrze znajdziesz na https://lista-zum.ios.edu.pl. Właściciele budynków, którzy zdecydują się na instalację hybrydowych pomp ciepła mogą również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Odliczenia od podatku można dokonać przy składaniu oświadczenia podatkowego za rok, w którym dokonano zakupu urządzenia. Należy pamiętać, że do udokumentowania poniesionego wydatku należy posiadać fakturę. Wysokość ulgi termomodernizacyjnej wynosi do 53 000 PLN. 

Sprawdź: Jak uzyskać dofinasowanie do montaż pomp ciepła? 

Rodzaje hybrydowych pomp ciepła? 

Hybrydowa pompa ciepła z powodzeniem zastępuje inne formy ogrzewania. Dzięki zaawansowanej technologii jest w stanie pracować w temperaturze do -25 °C. W takich temperaturach zarówno ogrzeje nasz dom, jak również zapewni stały dostęp do ciepłej wody użytkowej.  

Ze względu na możliwości podgrzewu wody użytkowej pompy ciepła hybrydowe Magis COMBO V2 występują w dwóch wersjach: 

  • z kotłem dwufunkcyjnym (Magis COMBO V2), 

  • z kotłem jednofunkcyjnym (Magis COMBO Plus V2) z możliwością podłączenia zewnętrznego zasobnika c.w.u. 

Pompa hybrydowa jest w stanie zasilić instalację czynnikiem o temperaturze do 65°C przy pracy pompy ciepła oraz do 80°C przy pracy kotła gazowego. System Magis COMBO V2 to nie tylko ogrzewanie i ciepła woda użytkowa, przy wykorzystaniu klimakonwektorów czy instalacji płaszczyznowej - hybrydowa pompa ciepła może być źródłem chłodu dla budynku w okresie letnim.   

Pompy ciepła (hybrydowe również)objęte są bezpłatną 5-letnią gwarancją producenta. Dzięki temu masz pewność, że Twoje urządzenie znajduje się pod opieką specjalistów, ewentualne naprawy wykonane zostaną tylko na oryginalnych częściach i co ważne, nie zaskoczą Cię nieprzewidziane wydatki. Wystarczy jedynie zarejestrować urządzenie w panelu klienta na www.immergas.pl oraz wykonywać coroczne przeglądy gwarancyjne.  

Sprawdź: Warunki gwarancji pomp ciepła 

Tradycyjna pompa ciepła – kiedy warto ją zainstalować? 

Warto rozważyć taki montaż w nowym budownictwie, w którym nie mam przyłącza gazowego. Doprowadzenie gazu zazwyczaj jest dość kosztowne i montaż samej pompy będzie po prostu tańszy. Pompy ciepła z powodzeniem sprawdzą się również w budynkach charakteryzujących się wysoką termoizolacją, gdzie straty ciepła są niewielkie. Inwestorzy zastanawiają się nad montażem pompy ciepła porównując jej cenę do innych źródeł ciepła, jak kotły na pelet czy ekogroszek. Początkowo wybór tych drugich wydaje się tańszym rozwiązaniem. Nie należy jednak zapominać, że montaż kotła na paliwa stałe wiąże się z koniecznością wybudowania komina, co nie jest najtańszą inwestycją. Należy również zaplanować odpowiedniego rozmiaru kotłownie, gdyż piec na pellet i ekogroszekzazwyczaj dość spory, a na opał do pieca będziemy również potrzebować odpowiednie pomieszczenie.Jeśli zsumujemy koszty okaże się, że montaż pompy jest bardziej opłacalny, szczególnie również dla tego, że pompy są bezobsługowe i nie wymagają naszego dodatkowego zaangażowania.  

Podsumowując przy wyborze rozwiązania należy wziąć pod uwagę warunki techniczne budynku, zapotrzebowanie na ciepło i wymagania mieszkańców. Należy zwrócić szczególną uwagę na koszty pośrednie jak: koszty wybudowania komina czy kotłowni, a nie jedynie na cenę samego urządzenia. Ważna przy wyborze powinna być dla nas również ochrona gwarancyjna, jakim objęte jest urządzenie oraz czy jest ona płatna czy też nie. Pompy ciepła i hybrydowe pompy ciepła Immergas posiadają 5-letnią bezpłatną gwarancję.