Ogrzewanie dla alergika

Z badań wynika, że w okresie zimowym niemalże jedna czwarta społeczeństwa walczy z uporczywą alergią na kurz. Dzieje się tak najczęściej przy wykorzystaniu standardowych metod ogrzewania, które wzmagają ruch powietrza w pomieszczeniu, powodując szybsze rozprzestrzenianie kurzu. Z oczywistych powodów całkowita rezygnacja z ogrzewania pomieszczeń w których przebywa alergik jest niemożliwa. Idealnym rozwiązaniem tego problemu okazuje się być ogrzewanie podłogowe.

Promieniowanie a konwekcja
Charakterystyczną cechą potocznie zwanej „podłogówki” jest sposób emisji ciepła – jest ono dostarczane całą powierzchnią podłogi poprzez promieniowanie. Poprowadzone pod posadzką rury rozprowadzają czynnik cieplny minimalizując unoszenie kurzu do góry. W pomieszczeniu podłoga może być jedynym elementem dostarczającym ciepło lub może stanowić uzupełnienie innego systemu grzewczego. W przypadku zastosowania grzejników, promienników, czy nawiewu ciepłego powietrza, mamy do czynienia ze zjawiskiem konwekcji, czyli swobodnego ruchu powietrza w pomieszczeniu związanego z różnicą temperatur.

Ciepło w podłodze
Jeśli w pomieszczeniu nie ma innych elementów grzejnych, to ogrzewanie podłogowe musi pokryć całe zapotrzebowanie na ciepło dla pomieszczenia. Natomiast w przypadku, gdy ogrzewanie podłogowe uzupełnia inne urządzenia dostarczające ciepło (np. grzejniki), może ono dostarczyć tylko część ciepła, zapewniając przede wszystkim efekt ciepłej podłogi. Jest to przydatne w przypadku zastosowania kamiennego czy ceramicznego wykończenia podłogi, czyli tzw. zimnych pokryć podłogowych. Dodatkowo przy ogrzewaniu podłogowym, wilgotność względna nad powierzchnią podłogi grzejnej utrzymuje się poniżej 45%, co ogranicza rozwój roztoczy i wpływa korzystnie na warunki bytowe, szczególnie dla alergików.

 

Idealny profil rozkładu temperatur
Zastosowanie systemu ogrzewania płaszczyznowego pozwala na osiągnięcie rozkładu temperatur zbliżonego do profilu idealnego. Wraz ze zwiększaniem odległości od podłogi temperatura powietrza obniża się, ale występująca różnica temperatur nie jest zbyt duża. Przy tradycyjnych grzejnikach konwekcyjnych tworzy się odwrotny profil temperaturowy - przy podłodze panuje niższa temperatura niż na wysokości głowy.

- Idealny rozkład temperatur

- Rozkład temperatur – ogrzewanie podłogowe

- Rozkład temperatur – ogrzewanie grzejnikowe

 

Zalety ogrzewania podłogowego:
• oszczędność;
• komfort;
• estetyka;
• bezpieczeństwo;
• jakość i trwałość.

Immergas od lat dba o komfort użytkowników swoich produktów, a kotły gazowe tej marki to jedne z najczęściej wybieranych produktów na rynku. Oferta firmy to oprócz kotłów także pompy ciepła, grzejniki, panele solarne, systemy fotowoltaiczne oraz szeroka gama sterowników i termostatów pozwalających na zarządzanie ciepłem w domu. Wprowadzenie do oferty ogrzewania podłogowego jest uzupełnieniem dotychczasowej oferty, a jednocześnie spoiwem łączącym wszystkie produkty marki Immergas w jeden kompletny, zintegrowany i ekologiczny system grzewczy.

 

Pełna oferta produktowa dostępna jest w dziale Produkty, zaś szczegółowy opis poszczególnych elementów instalacji, jak także zasady doboru i montażu, opisuje Instrukcja dostępna w Plikach do pobrania.