PROGRAM CZYSTE POWIETRZE

Zacznij od swojego domu 

 

Dla kogo? 

Program skierowany jest do każdego, kto chce ekologicznie ogrzać swój dom. Program Czyste Powietrze to inicjatywa rządowa, której głównym celem jest walka ze smogiem oraz  poprawa efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach jednorodzinnych. 
Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego albo właśnie uzyskałeś zgodę na budowę takiego domu – program „Czyste Powietrze” jest przeznaczony właśnie dla Ciebie! 

 

Wymień kocioł, zainstaluj pompę ciepła, ociepl dom – czyli co jest objęte programem?

Programem objęta jest m.in. wymiana starych źródeł ciepła na energooszczędne i ograniczające emisję szkodliwych gazów i pyłów, zakup i montaż nowych źródeł ciepła, instalacja odnawialnych źródeł energii czy też montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dofinansowanie, nawet do 90%, dla budynków, w których przeprowadzana jest termomodernizacja.  

Biorąc udział w programie, uzyskujesz możliwość wsparcia finansowego na: 

 • ocieplenie domu 
 • wymianę okien i drzwi 
 • docieplenie dachów i stropów 
 • wymianę podłogi 
 • wymianę starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego 
 • modernizację wewnętrznych instalacji grzewczych 
 • zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej (tj. kolektorów słonecznych, pomp ciepła i mikroinstalacji fotowoltaicznych). 

Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. 
Wnioski w formie elektronicznej można składać przez stronę programu https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/ klikając Złóż e-wniosek lub  przez rządowy portal gov.pl (zakładka Nieruchomości i Środowisko, następnie opcja skorzystaj z Programu Czyste Powietrze). Do złożenia wniosku online będzie potrzebny aktywny Profil Zaufany. 

Wnioski można składać w formie papierowej w urzędzie. Należy najpierw zalogować się na Portalu Beneficjenta dostępnym na stronie właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, następnie pobrać edytowalny pdf, który po wypełnieniu należy dostarczyć osobiście lub wysłać do odpowiedniego urzędu. 

W maju 2020 zostały wprowadzone ułatwienia w Programie Czyste Powietrze. Przede wszystkim wnioski można składać online. Czas opiniowania wniosków został skrócony do 30 dni, nastąpiła również integracja z programem Mój prąd, dzięki czemu nie ma potrzeby składania dwóch oddzielnych wniosków.

 

Jeden program – wiele korzyści 

Korzystając z programu „Czyste Powietrze” przy wymianie starego ogrzewania na nowe lub instalacji nowoczesnych urządzeń grzewczych: 

 • otrzymasz zwrot części poniesionych kosztów na wymianę starych źródeł ciepła oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania programu. Wysokość dotacji to od 30 do 90 proc. kosztów inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w rodzinie 
 • będziesz efektywniej zarządzać energią w swoim domu 
 • zmniejszysz ilość zużywanej energii cieplnej i przyczynisz się do ochrony środowiska 
 • oszczędzisz m.in. na kosztach eksploatacji 

 

Warunki Techniczne 2021 

Od kilku lat polityka proekologiczna wpływa na standardy budownictwa. Według wytycznych Unii Europejskiej od 2021 roku budynki w Polsce mają być przystosowane do niskiego zużycia energii. Przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków i działania takie, jak Program Czyste Powietrze mają zachęcić inwestorów do jak najpełniejszego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Obecnie domy powinny być jak najbardziej samowystarczalne i pozyskiwać energię z otoczenia. Polskie budownictwo musi dostosować się do norm jakości narzucanych przez dyrektywy unijne, tak by budynki były ekologiczne i ekonomiczne w użytkowaniu. Dofinansowania na odnawialne źródła energii to jeden z etapów rządowych działań na rzecz walki ze smogiem oraz poprawy jakości powietrza w naszym kraju. 

 

Skorzystaj z dedykowanych rozwiązań grzewczych Immergas i zadbaj o środowisko razem z nami! 

Rozwiązania grzewcze Immergas z łatwością pokryją aktualne zapotrzebowanie na ogrzewanie domu i ciepłą wodę użytkową (c.o. i c.w.u.), a jednocześnie pomogą zatroszczyć się o środowisko naturalne. Inwestycja w renowację istniejącej instalacji w oparciu o nowoczesne technologie tj.: gazowe kotły kondensacyjne, pompy ciepła i hybrydowe pompy ciepła, pozwoli na zredukowanie kosztów ogrzewania domu oraz podgrzewu wody użytkowej, a także poprawi komfort i bezpieczeństwo domowników. 

 

Zadbaj o komfort i zdrowie razem z Immergas 

Wychodząc naprzeciw trendom, wymogom rynku i uwarunkowaniom prawnym, firma Immergas – czołowy producent branży grzewczej, oferuje pełną gamę gotowych rozwiązań w zakresie modernizacji lub wykonania nowoczesnych instalacji grzewczych, spełniających szczegółowe warunki Programu Czyste Powietrze. 

Decydując się na kotły kondensacyjne lub pompy ciepła Immergas, z wymienionych poniżej serii, wybierasz produkt spełniający wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A. Oznacza to, że taki produkt odpowiada wymaganiom rządowego programu Czyste Powietrze: 

Immergas posiada w swojej ofercie – oprócz całej gamy gazowych kotłów kondensacyjnych i najnowszej generacji pomp ciepła - panele solarne i fotowoltaiczne oraz szeroki asortyment akcesoriów dodatkowych, czyli wszystko, co pozwala na stworzenie zintegrowanego i ekologicznego systemu grzewczego dla domów, mieszkań i obiektów. Do produkcji urządzeń grzewczych Immergas wykorzystuje najnowsze, światowe technologie oraz ponad 50-letnie doświadczenie w branży grzewczej. Kotły kondensacyjne, pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne firmy Immergas są oszczędne, ekologiczne i wydajne. Nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery, które zanieczyszczają powietrze i powodują powstawanie szkodliwego smogu. Jeśli chcesz skorzystać z programu Czyste Powietrze, a nie wiesz, jakie urządzenie będzie najlepsze dla Twojego domu, zwróć się do doradców technicznych Immergas. Nasi fachowcy doradzą Ci w zakresie doboru optymalnego rozwiązania. Oprócz najwyższej jakości produktu, otrzymasz również profesjonalne usługi instalatorskie oraz pełną opiekę serwisową. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się ciepłym domem przez długie lata. 

 

KAMPANIA DOM BEZ RACHUNKÓW 

Kampania Dom Bez Rachunków, której partnerem jest Immergas, skierowana jest do inwestorów prywatnych, którzy w najbliższej przyszłości zamierzają budować dom oraz dla instalatorów, architektów i branżystów. Celem akcji jest szerzenie świadomości na temat ekologicznych rozwiązań dla domów jednorodzinnych. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na wyzwania związane z ochroną środowiska naturalnego oraz zachęcić do wyboru instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii – OZE przy podejmowaniu decyzji dotyczącej sposobu ogrzewania w budynkach. 

Zachęcamy do śledzenia kampanii na dombezrachunkow.com