Ile miejsca zajmuje pompa ciepła?

Udostępnij wpis —
Ile miejsca zajmuje pompa ciepła?

Osoby, które ogrzewały dom z pomocą tradycyjnego kotła węglowego, doskonale wiedzą, że jego montaż wymagał wygospodarowania specjalnej przestrzeni na kotłownię. Nic zatem dziwnego, że wiele z nich zastanawia się podczas zmiany systemu ogrzewania na bardziej ekologiczny, jak wygląda sytuacja w przypadku pompy ciepła. Czy również zajmuje dużo miejsca? Jakiej wielkości jest tego typu urządzenie? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Spis treści
  1. Pompa ciepła – czy do jej montażu potrzebna jest kotłownia?
  2. Ile miejsca zajmuje pompa ciepła?
  3. Jaką pompę ciepła wybrać?
  4. Oferta pomp ciepła

Pompa ciepła – czy do jej montażu potrzebna jest kotłownia?

Pompa ciepła to system grzewczy, w którego przypadku naprawdę ciężko znaleźć znaczące wady. Jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku, nie emituje bowiem do niego żadnych szkodliwych zanieczyszczeń, takich jak dym czy popiół. Do ogrzewania domu wykorzystuje przede wszystkim odnawialne źródła energii cieplnej, takie jak wody gruntowe czy powietrze. Energia elektryczna służy w ich przypadku wyłącznie „napędzeniu” pompy, a nie samemu ogrzewaniu budynku. Przekłada to się przy okazji na bardzo niskie koszty eksploatacyjne.

To jednak nie koniec zalet zdecydowania się na pompę ciepła, szczególnie w stosunku do tradycyjnego kotła węglowego. Kolejną i nie mniej istotną jest fakt, że pompa ciepła może zostać zamontowana w niemalże dowolnym miejscu domu i nie potrzebuje dostępu do komina. Nie ma zatem konieczności organizowania specjalnego pomieszczenia na kotłownię, co będzie sporą zaletą dla osób dopiero planujących budowę. Jest to związane z tym, że pompy ciepła nie emitują spalin, a w trakcie ich pracy nie zachodzi proces spalania, w związku z czym nie obowiązują ich wymogi przeciwpożarowe.

pompy-ciepła

Ile miejsca zajmuje pompa ciepła?

Zależnie od modelu, pompa ciepła może osiągać wymiary zbliżone do ściennej szafki kuchennej lub lodówki. Nie są zatem bardzo dużymi urządzeniami, w związku z czym nie wymagają wyznaczenia w budynku dużej przestrzeni na ich instalację. Należy jednak pamiętać, że im wyższa moc nominalna urządzenia, tym większa będzie sama pompa ciepła. Ma to związek z faktem, że potrzebne są wówczas większe podzespoły, takie jak parownik czy sprężarka.

Szczególnie mało problematyczne są pod tym względem powietrzne pompy ciepła typu split dostępne w ofercie Immergas. Jedną z jednostek montuje się na zewnątrz budynku, druga z kolei może zostać zabudowana np. szafką wiszącą – w łazience, kuchni czy pralni. Dzięki temu nie zaburza przy okazji estetyki lokalu i pozostaje w zasadzie niezauważalna. Jednostkę zewnętrzną montuje się natomiast około 30-60 cm nad ziemią, na fundamencie budynku. Zachowanie tej wolnej przestrzeni jest istotne ze względu na konieczność pozostawienia nieco miejsca na odprowadzanie skroplin z urządzenia. Wymiary jednostki zewnętrznej można przedstawić na przykładzie pompy ciepła o mocy 9 kW – osiąga wówczas 95 cm szerokości, 100 cm długości oraz 40 cm głębokości.

Magis PRO 9 V2

Pompy ciepła Immergas nie generują wysokiego poziomu hałasu, dzięki czemu ich praca nie przeszkadza w codziennym życiu. Jednostka wewnętrzna zlokalizowana w takich pomieszczeniach użytkowych, jak łazienka bądź pralnia, nie będzie wprawiać rodziny w dyskomfort. Osiąga wymiary rzędu około 44 cm szerokości, 75 cm długości oraz 30 cm głębokości. Osoby, które zdecydują się na wybór urządzenia typu monoblok, też nie muszą poświęcać mu bardzo dużo wolnej przestrzeni, choć takie pompy są nieco większe od jednostek zewnętrznych modeli split.

Przed znalezieniem miejsca na montaż systemu grzewczego warto zatem ustalić, jaki rozmiar ma wybrane urządzenie. W tym celu zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Immergas, którzy z przyjemnością pomogą w doborze odpowiedniego urządzenia.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Zastanawiając się, jaka pompa ciepła do domu będzie najlepsza, należy w pierwszej kolejności zdecydować się na jej typ – monoblok lub split. Te różnią się przede wszystkim budową, a tym samym sposobem i miejscem montażu. Pompy ciepła split dzielą się na dwie wspomniane wcześniej jednostki, wewnętrzną i zewnętrzną, a zatem jedną z nich montuje się poza budynkiem, w okolicy elewacji. Część zewnętrzna zawiera elementy układu chłodniczego i hydraulicznego, a do jej montażu potrzebne są uprawnienia F-gazy.

Z kolei pompy monoblok składają się z jednej części, zawsze instalowanej na zewnątrz domu i nieco większej od jednostki zewnętrznej pomp typu split. W ich przypadku uprawnienia F-gazy nie są już wymagane do montażu. Oba typy pompy ciepła działają jednak tak samo, mogą natomiast różnić się dostępnymi mocami.

Dobór mocy to kolejna istotna kwestia w doborze właściwego urządzenia. Od niej zależy, o ile skutecznie pompa ogrzeje budynek. Należy jednak pamiętać, że dobranie optymalnej mocy pompy ciepła nie jest proste i wymaga konsultacji ze specjalistą. Trzeba bowiem wyliczyć ją na podstawie wielu czynników, takich jak powierzchnia użytkowa, ogólna powierzchnia budynku, kubatura pomieszczeń, rok budowy, stan oraz stopień izolacji budynku, typu instalacji grzewczej, oczekiwanej temperatury pomieszczeń – i innych.

Przyjmuje się jednak, że nowy dom ocieplony zgodnie z wymaganiami Warunków Technicznych 2021, o wysokości pomieszczeń do 2,75 m i ogrzewaniu ich do 20℃, potrzebuje około 50 W energii na 1 m2 powierzchni, czyli ok. 5 kW na 100 m2. Wyliczenia te zawsze powinny być jednak wykonywane indywidualnie dla konkretnego budynku.

Sprawdź ofertę pomp ciepła

Warto również przeczytać