Jak zapobiegać smogowi i się przed nim chronić?

Udostępnij wpis —

Choć nie zwracasz na to uwagi, również pyły, alergeny i inne zanieczyszczenia powietrza szkodzą Twojemu zdrowiu niemal każdego dnia. Dlatego bardzo ważne jest to, by umieć zapobiegać smogowi i jego skutkom. Jak chronić powietrze przed zanieczyszczeniami? Oto kilka sposobów na to, jak walczyć ze smogiem – dzięki naszym poradom zadbasz o swój komfort życia i kondycję planety.

 1. Czym jest smog?
 2. Dlaczego walka ze smogiem jest taka ważna?
 3. Jak zapobiegać smogowi?
 4. Ekologiczne ogrzewanie domu, czyli skuteczna broń w walce ze smogiem
 5. Jak walczyć ze smogiem w miastach?
 6. Jak zapobiegać smogowi i ochronić siebie przed jego skutkami?

Czym jest smog?

Smog (z ang. „smoke” czyli dym oraz „fog” czyli mgła) to zjawisko, które powstaje w wyniku gromadzenia się w atmosferze szkodliwych substancji, takich jak np. pyły zawieszone (w tym PM10 i PM2,5), tlenki azotu, dwutlenek siarki, ozon, metale ciężkie i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Ze względu na miejsce i warunki jego tworzenia, wyróżnić można:

 • smog typu Los Angeles, który powstaje w miesiącach letnich w wyniku m.in. wysokiego stężenia spalin samochodowych.
 • smog londyński, występujący zimą na skutek zwiększonego spalania węgla i śmieci w domowych piecach i fabrykach.

Oba rodzaje smogu są równie niebezpieczne i zagrażają Twojemu samopoczuciu oraz zdrowiu. To, czym oddychasz, ma ogromny wpływ na Twoją formę.

Dlaczego walka ze smogiem jest taka ważna?

Smog może z pozoru wyglądać na niewielki problem – w końcu to tylko chmura przypominająca mgłę, która unosi się nad miastem i po kilku dniach znika. Jednak jest to nieco bardziej złożone zjawisko, które oddziałuje na wiele aspektów – zarówno związanych z człowiekiem, jak i planetą.

 1. Substancje, na które składa się smog, dostają się do układu oddechowego i krwionośnego, powodując różne choroby i dolegliwości – w tym alergie, astmę, zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechową, choroby serca i nowotwory. Unoszące się zanieczyszczenia mogą zwiększać także ryzyko zakażeń wirusowych i bakteryjnych.
 2. Smog ogranicza widoczność i wpływa na krajobraz miast. Utrudnia poruszanie się po drogach, a także zmniejsza atrakcyjność turystyczną i kulturową, szkodząc rozwojowi różnych branż, w tym związanych z wycieczkami po zabytkowych dzielnicach miejscowości.
 3. Zanieczyszczenia powietrza hamują wzrost roślin, oddziałując tym samym na uprawy i lasy. Smog wpływa na całe ekosystemy i może doprowadzić do wyginięcia gatunków, które nie zaadaptują się do zmian zachodzących w środowisku.

Smog to wróg, który działa niezwykle podstępnie. Dlatego nie należy bagatelizować jego obecności. Sprawdź nasz artykuł „Dlaczego potrzebne jest nam czyste powietrze” i rozpocznij walkę o to, czym oddychasz!

Jak zapobiegać smogowi?

Skoro już wiesz, jakie skutki niesie oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, to teraz podzielimy się z Tobą kilkoma wskazówkami, jak można przeciwdziałać smogowi.

Ekologiczne ogrzewanie domu, czyli skuteczna broń w walce ze smogiem

Na początku skupimy się na wymianie tradycyjnego źródła ciepła na bardziej ekologiczną alternatywę.

Jeśli w Twoim domu nadal działa stary „kopciuch”, zastąp go nowoczesnym urządzeniem grzewczym, które nie tylko będzie spełniać normy emisji, ale też zużywa mniej paliwa. Na rynku znajdziesz wiele ofert sprzętów, które – w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów – są bardziej wydajne i oszczędne. Za przykład może posłużyć:

 • pompa ciepła, która podczas pracy wykorzystuje energię pobraną z otoczenia do ogrzania nieruchomości i wody. Sprzęt może także pomóc Ci w obniżeniu temperatury zamieszkiwanej nieruchomości podczas najcieplejszych miesięcy w roku.
 • hybrydowa pompa ciepła, łącząca ze sobą pompę ciepła z kotłem kondensacyjnym. Połączenie to pozwala zaspokoić całkowite zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą bez konieczności instalowania dodatkowych źródeł ciepła w systemie.

Pompy ciepła – czy to w klasycznej postaci, czy hybrydowe – umożliwiają walkę ze smogiem, a przy okazji pozwalają, by bilans energetyczny zamieszkiwanej nieruchomości wyniósł 0. Chcesz dowiedzieć się o tym nieco więcej? W takim razie koniecznie zajrzyj do naszego wpisu: Dom zeroenergetyczny – czym jest i skąd czerpie energię?

Jak walczyć ze smogiem w miastach?

Nawet jeżeli nie mieszkasz w domu jednorodzinnym i nie możesz zastosować jednego z ekologicznych źródeł ciepła, to nadal istnieją różne sposoby na ochronę powietrza przed zanieczyszczeniami.

Jeżeli na co dzień poruszasz się po mieście, staraj się korzystać jak najczęściej z publicznego transportu. Zrezygnuj z samochodu i postaw na tramwaj, metro, autobus lub kolej. Alternatywą będzie rower miejski, który oprócz tego, że jest neutralny dla środowiska naturalnego, to przy okazji wpłynie pozytywnie na Twoją kondycję.

Co więcej… dbaj o zieleń. Choć brzmi to dosyć oczywiście, to wielu dorosłych zapomina, jak ważne są rośliny w ich życiu. W końcu produkują one tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Dlatego, jeżeli masz taką możliwość, staraj się sadzić jak najwięcej drzew, krzewów i kwiatów na zamieszkiwanym osiedlu, albo na balkonie i parapecie. W domu hoduj rośliny doniczkowe, które poprawiają mikroklimat i wilgotność powietrza. Dbaj też o zieleń w swojej okolicy, popieraj inicjatywy na rzecz tworzenia parków, skwerów i ogrodów.

Jak zapobiegać smogowi i ochronić siebie przed jego skutkami?

Pomimo że zaczniesz ograniczać emisję zanieczyszczeń do atmosfery, to musisz pamiętać, że problem smogu nie zniknie zbyt szybko. Dlatego, by uchronić siebie przed skutkami związanymi ze złą jakością powietrza, przed wyjściem z domu sprawdzaj jego jakość za pomocą specjalnych aplikacji. Jeśli poziom zanieczyszczeń jest wysoki, unikaj aktywności fizycznej na zewnątrz i nie wychodź z dziećmi na spacery. W razie potrzeby stosuj maseczki antysmogowe, które zatrzymują szkodliwe pyły i alergeny.

Pamiętaj, że zapobieganie smogowi to nie tylko kwestia Twojego zdrowia, ale też odpowiedzialności za środowisko i przyszłe pokolenia. Dlatego warto robić wszystko, co w Twojej mocy, aby zmniejszyć skalę zjawiska i poprawić jakość powietrza, którym oddychasz.

Warto również przeczytać