Pompa ciepła z fotowoltaiką – czy warto?

Udostępnij wpis —
<strong>Pompa ciepła z fotowoltaiką – czy warto?</strong>

Jeśli jesteś na etapie budowy lub gruntownego remontu domu, zastanów się nad zastosowaniem pompy ciepła i fotowoltaiki. To sposób na zminimalizowanie kosztów ponoszonych na energię i ogrzewanie domu i wody, ale też ukłon w stronę ekologii. Pompa ciepła w większości wykorzystuje do produkcji ciepła darmowe źródła odnawialne, ale potrzebuje też energii elektrycznej. Ta energia również może być darmowa, jeśli będzie pochodzić z fotowoltaiki. Czy warto zdecydować się na połączenie paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła?

  1. Jak działa pompa ciepła z fotowoltaiką?
  2. Hybrydowa pompa ciepła i fotowoltaika – ekonomiczne rozwiązanie
  3. Fotowoltaika z pompą ciepła – jakie obawy budzi to rozwiązanie?
  4. Fotowoltaika plus pompa ciepła – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Jak działa pompa ciepła z fotowoltaiką?

Pompa ciepła to urządzenie, które może korzystać z ciepła obecnego w powietrzu lub w ziemi. W pierwszym przypadku chodzi o pompy powietrze-woda lub powietrze-powietrze. Natomiast w drugim mamy do czynienia z gruntową pompą ciepła. Pompa jest w stanie zgromadzić w ten sposób 70-80% potrzebnej energii. Pozostałe 20-30% energii dostarcza jej sprężarka, która jest napędzana energią elektryczną. Ta energia również może być darmowa, jeśli będzie pochodzić z paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika i pompa ciepła to duet, który świetnie ze sobą współgra. Jak działa to połączenie? Zadaniem fotowoltaiki jest produkcja energii, którą następnie wykorzystuje się do zasilenia w prąd całego domu. Jeśli prosument nie zużyje całości wyprodukowanej przez instalację energii, sprzedaje ją do sieci energetycznej, na zasadach określonych w net-billing, czyli po określonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne cenie. Z kolei, gdy instalacja nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na energię, prosument może ją dokupić po stawce sprzedawcy. Dzięki tej „domowej elektrowni” możemy obniżyć rachunki za prąd.

Pompa ciepła również pobiera energię elektryczną wyprodukowaną przez fotowoltaikę. To urządzenie, które z 1 kWh energii jest w stanie wyprodukować średnio od 3 do 5 kWh ciepła. Jest to możliwe dlatego, że pompa ciepła nie wytwarza bezpośrednio ciepła, a jedynie transportuje je z zewnątrz do wnętrza domu.

Hybrydowa pompa ciepła i fotowoltaika – ekonomiczne rozwiązanie

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w domu ogrzewania hybrydowego. Takie ogrzewanie to układ, który obejmuje więcej niż jedno źródło ciepła. Te urządzenia efektywnie ogrzewają dom i produkują ciepłą wodę użytkową, a jeśli połączymy je z klimakonwektorami możemy również schładzać dom w upalne dni. Ogrzewanie hybrydowe można rozbudować o kolejne rozwiązanie, jakim są panele fotowoltaiczne. Dzięki temu będzie można łatwo zasilać ogrzewanie za pomocą źródeł odnawialnych, jednocześnie obniżając rachunki za prąd.

Hybrydowa pompa ciepła – kocioł i pompa w jednym

Fotowoltaika z pompą ciepła – jakie obawy budzi to rozwiązanie?

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki ma dużo zwolenników, ale zdarzają się też osoby, które są sceptycznie nastawione do tego rozwiązania. Dlaczego? Główna obawa dotyczy rozbieżności w czasie pracy obydwu urządzeń. Fotowoltaika produkuje energię, przede wszystkim, latem, natomiast pompa ciepła potrzebuje energii głównie zimą. Tym samym, praca obydwu urządzeń nie zazębia się, co według sceptyków, może doprowadzić do spadku wydajności instalacji. Nie jest to jednak prawda.

Owszem, latem instalacja fotowoltaiczna wytwarza najwięcej energii w ciągu roku, ale nie jest tak, że zimą, produkcja energii spada do zera. Panele fotowoltaiczne są w stanie efektywnie pracować nawet wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera, a na niebie występuje częściowe zachmurzenie.

Fotowoltaika plus pompa ciepła – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Połączenie paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła to korzystne rozwiązanie. Jest tak z wielu powodów. Jakich?

  • Działanie proekologiczne

Zarówno korzystanie z fotowoltaiki, jak i z pompy ciepła pozwala ograniczyć postępujące, globalne ocieplenie klimatu i miejscową emisję smogu.

  • Minimalizacja kosztów

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła to jeden z lepszych sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania i pozyskiwania energii.

  • Możliwość uzyskania dotacji

Osoby, które zdecydują się na instalację pompy ciepła i fotowoltaiki mogą skorzystać z rządowych dotacji na ten cel, które znacznie obniżają ostateczne koszty instalacji tych rozwiązań. Mowa o programie „Czyste Powietrze”. W przypadku skorzystania z obydwu rozwiązań dotacja będzie wyższa niż w przypadku instalowania tych dwóch systemów osobno.

  • Zwiększenie konkurencyjności nieruchomości

Nowoczesne rozwiązania, takie jak fotowoltaika i pompa ciepła, pozytywnie wpływają na wzrost ceny nieruchomości i sprawiają, że zwiększa się jej konkurencyjność na rynku.

  • Uniezależnienie się od niestabilnego rynku

Gospodarstwa, które korzystają z pompy ciepła i fotowoltaiki nie muszą śledzić dynamicznie zmieniających się cen na rynku energetycznym. Dzięki nowoczesnym instalacjom są niezależni energetycznie.

Decydując się na hybrydową pompę ciepła MAGIS COMBO i łącząc to rozwiązanie z kotłem gazowym i fotowoltaiką, można w jeszcze większym stopniu uniezależnić gospodarstwo domowe od cen energii na rynku.

Warto również przeczytać