Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Śremie

  • Lokalizacja

    Śrem
  • Kategoria

    Budynek użyteczności publicznej
  • Rozwiązanie

    Kotły Ares TEC

Przenieśmy się do Śremu, gdzie znajduje się zespół klasztorny, którego historia sięga XIII wieku. Pierwotnie na tym miejscu mieścił się klasztor i kościół franciszkanów, które później przejęły klaryski z Gniezna. W latach 1786-1787 powstały obiekty, które możemy podziwiać do dzisiaj – barokowa świątynia i klasztor. Projektantem kościoła był architekt z Włoch, Lorenzo Tencalla, który wraz ze swoim synem przebywał na stałe w Polsce, pracując przy wielu innych budowlach. Na uwagę zasługuje przede wszystkim piękna elewacja frontowa kościoła, ozdobiona m.in. pilastrami, gzymsami oraz rzeźbami aniołów i świętych. Po kasacie zakonu w 1838 roku, przez pewien czas gospodarzami klasztoru byli jezuici, którzy przeprowadzili przebudowę obiektów w duchu neogotyku w latach 1863-1865. Wówczas powstała m.in. nowa fasada kościoła, ozdobiona gotyckimi detalami, a także neogotycki portal wejściowy.
Po jezuitach klasztor był wykorzystywany jako lazaret wojskowy i placówka opiekuńcza, a dziś znajduje się tutaj Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Cały zespół klasztorny został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa w 1970 roku.

Sam budynek robi wrażenie, ale co z ogrzewaniem? Nie możemy, nie zapytać. W przeszłości zapewne był ogrzewany różnymi metodami. Możliwe, że dawniej korzystano z tradycyjnych pieców lub kominków, a w ostatnich latach pomieszczenia ośrodka ogrzewają kotły stojące Immergas z serii #AresTec.
W budynku znajdują się dwa takie urządzenia o łącznej mocy 650 kW z hydrauliką i dwoma zbiornikami na ciepłą wodę użytkową o pojemności 1000 l każdy, Jest to rozwiązanie odpowiednie dla obiektów wielkopowierzchniowych i z pewnością zapewnia odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach ośrodka.