Dlaczego grzejniki szumią?

Udostępnij wpis —

Szum w grzejniku zdecydowanie jest nieprawidłowością – podobnie jak wszelkie inne hałasy, które dobiegają z urządzenia: buczenie, brzęczenie czy stukanie. Instalacja grzewcza, która działa prawidłowo, pracuje bezgłośnie – gdy zatem tak nie jest, warto dotrzeć do źródła problemu z centralnym ogrzewaniem. Wyjaśniamy, dlaczego grzejniki szumią i co zrobić, gdy usłyszy się niepokojące dźwięki.

Spis treści
  1. Dlaczego grzejnik szumi? Możliwe przyczyny i rozwiązania problemu
  2. Jakie grzejniki wybrać do pompy ciepła, by instalacja działała prawidłowo?

Dlaczego grzejnik szumi? Możliwe przyczyny i rozwiązania problemu

Jak to zwykle bywa z wszelkiego rodzaju problemami z działaniem instalacji czy sprzętów, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, dlaczego grzejnik szumi. Przyczyną jest zazwyczaj usterka lub błędy przyłączeniowe – ale w jakim konkretnie miejscu? Możliwości jest kilka:

  • Zapowietrzenie grzejnika

Najczęstszym i jednocześnie najbardziej banalnym powodem, z którego grzejnik szumi, jest obecność powietrza w instalacji. Dodatkowym objawem zapowietrzonego grzejnika jest nierównomierny rozkład ciepła. Możesz wówczas zauważyć, że żeberka są gorące na dole, a u góry zimne. Grzejnik może być też zimny na całej powierzchni, mimo że został włączony.

Nadmiar powietrza w instalacji i jego zaleganie sprawiają, że słychać z niej szumy lub bulgotanie. A jeśli podejrzewasz, że właśnie zapowietrzenie spowodowało szum grzejnika, to co robić? Rozwiązanie nie jest bardzo trudne: umieść pod zaworem odpowietrzającym miskę lub inne naczynie i odkręć zaworek, aż uleci z niego powietrze oraz zacznie spływać woda. Gdy nic już nie będzie „uciekać”, zakręć zawór z powrotem.

  • Uszkodzony termostat

Kolejną przyczyną, przez którą pojawia się szum w grzejniku, jest niesprawny zawór (głowica) termostatyczny. W tym przypadku instalacja będzie nie tylko szumieć, ale również nie oddawać ciepła – poczujesz, że grzejnik jest zimny. Zdarza się, że termostat został po prostu źle zamontowany, wówczas rozwiązaniem będzie wykręcenie głowicy termostatycznej i zamocowanie jej od nowa.

Innym problemem z termostatem może być zablokowanie iglicy w zaworze. Tutaj również rozwiązanie nie jest bardzo trudne: spróbuj zdjąć zawór termostatyczny, złapać końcówkę iglicy kombinerkami oraz ją pociągnąć. A na koniec załóż głowicę z powrotem i sprawdź, czy grzejnik przestał szumieć oraz zaczął grzać.

  • Zanieczyszczenia w instalacji

Innym powodem, dlaczego grzejnik szumi, może być występowanie w instalacji różnego rodzaju zanieczyszczeń. Pojawiają się między innymi przez wytrącanie się osadów z twardej wody – wówczas problemem jest kamień kotłowy – ale też ze względu na korozję (problem z tlenkami) czy tłuszcze tworzące szlamy. Zanieczyszczenie instalacji powoduje często specyficzny szum oraz trzaski czy bulgotanie. Co wówczas zrobić?

Rozwiązaniem będzie wypłukanie nieczystości; na rynku jest dostępnych sporo specjalistycznych środków czyszczących przeznaczonych właśnie do usuwania osadów z instalacji CO. To jednak nie zawsze wystarczy. W przypadku bardzo starych instalacji pozbycie się części zalegających zanieczyszczeń może doprowadzić do powstawania przecieków, bo osady paradoksalnie zabezpieczały uszkodzone wcześniej miejsce. Dlatego w przypadku tego problemu najlepiej skontaktować się z hydraulikiem, który zajmie się problemem.

  • Za wąskie rury prowadzące wodę

Szum w grzejnikach bywa również efektem źle dobranych rur, przez które prowadzona jest gorąca woda. Jeżeli mają za małą średnicę, to woda będzie miała zwiększony przepływ (prędkość), w związku z czym instalacja zacznie pracować niepokojąco głośno. W tym przypadku konieczny będzie remont, a więc wymiana rur na elementy o odpowiedniej szerokości. Za zbyt wysoką prędkość przepływu może również odpowiadać zbyt wysoki tryb pracy pompy obiegowej. Jeżeli jest to pompa po za urządzeniem grzewczym możemy zazwyczaj zmienić jej tryb pracy.

  • Niewyregulowany przepływ wody

Woda w instalacji grzewczej jest prowadzona najpierw tam, gdzie napotyka najmniejszy opór. Gdy zatem poszczególne grzejniki są źle wyregulowane, to może docierać do nich zbyt dużo albo za mało wody. A to będzie powodowało takie problemy, jak nadmierne grzanie lub brak grzania i szumy czy bulgotanie. Na szczęście rozwiązanie tego kłopotu nie jest kosztowne lub bardzo trudne: wystarczy kryzowanie grzejników, czyli regulacja nastaw.

W tym celu należy zdjąć zawór termostatu i odpowiednio przekręcić pierścień nastawczy, który otacza iglicę. Znajdują się na nim oznaczenia N oraz cyfry, zwykle od 1 do 7. „N” to pełny przepływ wody, natomiast cyfry odpowiadają różnym wartościom kryzowania (1 to bardzo wysoki przepływ, a 7 jest najwyższym stopniem jego ograniczenia). Im słabsze aktualne grzanie, tym pierścień powinien być przekręcony bliżej jedynki (lub litery N), a im gorętszy grzejnik, tym bliżej siódemki.

Dlaczego grzejnik szumi? Możliwe przyczyny i rozwiązania problemu

Źle dobrane grzejniki do pompy ciepła również mogą być przyczyną różnych problemów z instalacją centralnego ogrzewania, np. zmniejszać jej efektywność. Dlatego niezwykle istotny jest prawidłowy dobór wszystkich elementów. Zatem jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać? Omawiamy ten temat szerzej w podlinkowanym artykule.

A teraz pokrótce: grzejniki niskotemperaturowe sprawdzają się najlepiej (a jeszcze efektywniej: ogrzewanie podłogowe). Wynika to z faktu, że większość pomp to urządzenia nisko- albo średniotemperaturowe, w związku z czym nie dostarczają do instalacji wody o temperaturze 60°C i większej. Im mniejsza będzie różnica między temperaturą powietrza a temperaturą wody w instalacji, tym bardziej energooszczędna i wydajna okaże się pompa ciepła.

Pamiętaj – zarówno kupno pompy ciepła, jak i wymiana grzejników czy rurociągów może być dofinansowane z takich programów jak Czyste Powietrze czy Moje Ciepło!

Warto również przeczytać