Pompa ciepła do starego domu – czy to się opłaca?

Udostępnij:

Pompy ciepła kojarzą się z nowoczesnym budownictwem. Wbrew pozorom to rozwiązanie może być z powodzeniem stosowane także w starszych budynkach. Wyjaśniamy, jak zamontować pompę ciepła w starym budynku, żeby w pełni wykorzystać możliwości tej technologii. 

W związku z rosnącymi cenami konwencjonalnych paliw (takich jak gaz ziemny czy węgiel) coraz chętniej decydujemy się na alternatywne źródła energii. Są one tańsze i jednocześnie przyjaźniejsze dla środowiska naturalnego. Jedną z możliwości jest wykorzystanie energii cieplnej zawartej w powietrzu. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła może ona być użyta do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU) i wody w centralnym ogrzewaniu (CO)wody w centralnym ogrzewaniu. Zasada działania jest stosunkowo prosta – zewnętrzny moduł pobiera ciepło z otoczenia i za pomocą czynnika roboczego przekazuje je do modułu umieszczonego wewnątrz budynkuPozyskana energia cieplna zostaje wykorzystana do ogrzania wody krążącej w budynku 

Na pompę ciepła można zdecydować się już na etapie projektowania domu – ułatwia to jej montaż i pozwala w łatwy sposób dostosować instalację do potrzeb domu. A co w przypadku już istniejącego budynku? Pompę ciepła można także wykorzystać w starym domu – jak najbardziej jest to możliwe, ale wymaga to odpowiedniego przygotowania. Jak zamontować pompę ciepła w starym domu, żeby w pełni wykorzystać jej możliwości?  

Pompa ciepła w starym domu 

Aby ogrzewanie były efektywne, dom powinien być odpowiednio ocieplony – dotyczy to zarówno ogrzewania za pomocą pompy ciepła, jak i tradycyjnych rozwiązań, takich jak piec kondensacyjny. Nieszczelne okna i nieocieplone ściany powodują straty ciepła – utrzymywanie pożądanej temperatury wymaga wykorzystania urządzenia o wyższej mocy, co zwiększa koszty inwestycji i wydłuża czas jej zwrotu.  

Jeżeli budynek nie został poddany termomodernizacji, warto ją przeprowadzić przed zamontowaniem pompy ciepła. Termomodernizacja obejmuje wiele prac – m.in. wykonanie izolacji dachu i stropów, wymianę lub uszczelnienie drzwi i okien, ocieplenie ścian zewnętrznych (np. wełną mineralną lub styropianem) 

Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami 

Nie jest prawdą, że pompa ciepła może wydajnie pracować tylko w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym czy ściennym. Zainstalowanie takiego ogrzewania w starym budynku ze względów technologicznych może być po prostu niemożliwe lub będzie wymagało ogromnych nakładów finansowych.  

Pompa ciepła może przekazywać ciepło za pośrednictwem grzejników ściennych. Warto jednak pamiętać o tym, że grzejniki starego typu wymagają wykorzystania wody o wysokiej temperaturze: 70°C, a nawet 90°C. Pompy ciepła nie są w stanie podgrzać wody do takiej temperatury. Z tego najlepszym rozwiązaniem będą grzejniki niskotemperaturowe, które mogą być zasilane wodą o temperaturze 4050°C. 

Program „Czyste powietrze” dofinansowanie inwestycji  

W ramach programu „Czyste powietrze” rząd udziela wsparcia osobom, które chcą zainwestować w ekologiczne rozwiązania. Jeżeli zdecydujesz termomodernizację starego domu, będziesz mógł skorzystać z ulgi podatkowej w wysokości do 53 000 zł. Możesz połączyć z dofinansowaniem na zakup pompy ciepła. Musisz tylko wybrać model, który spełnia wymagania projektu. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od Twoich dochodów – środki mogą pokryć od 30% do 90% kosztów inwestycji.  

Pompy ciepła Immergas – do starych i nowy domów 

Hybrydowe systemy grzewcze Immergas łączą dwie technologie – pompę ciepła typu split i gazowy kocioł kondensacyjny. Domyślnie do ogrzewania wodyCO i CWU wykorzystywana jest energia uzyskana z powietrza, jednak w razie potrzeby oprogramowanie uruchamia piec kondensacyjny, który zasilany jest gazem ziemnym. Lub propanem.Sterownik automatycznie wybiera najefektywniejsze źródło ciepła dzięki temu możliwe jest wydajne ogrzewanie przy jak najniższych kosztach. Hybrydowa pompa ciepła może działać przez cały rok. System grzewczy Magis COMBO V2 dostosowany jest do pracy w ujemnych temperaturach (nawet do −25°C).Pompy hybrydowe Immergas spełniają wymagania programu „Czyste powietrze” – oznacza to, że możesz ubiegać się o pokrycie kosztów zakupu.  

Pompa ciepła to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w nowych, jak i starych budynkach. Przekonaj się sam!